1.2 milyon adet Bitcoin aklayan kişi yakalandı

Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin aklamayla mücadele devam ediyor. ABD’li yetkililer son olarak 1.2 milyon adet Bitcoin’i aklayan bir kişiyi yakaladıklarını duyurdu.

Ülkedeki Milli Gelirler İdaresi (IRS) tarafından açılan davada Rusya – İsveç vatandaşı Roman Sterlingov aklamanın arkasındaki kişi olduğu gerekçesiyle yakalandı.

IRS’in verilerine göre Sterlingov, 1.2 milyon adetlik Bitcoin aklama işlemlerine aracılık etti. Sterlingov’un akladığı paraların işlem yapıldığı zamandaki değeri ise 336 milyon dolara denk geliyor.
Bitcoin’in bugünkü değeri ise 55 bin doların üzerinde. Yani Sterlingov aynı miktarda Bitcoin’i bugün aklasaydı 66 milyar dolarlık kara bitcoin aklama işine aracılık etmiş olacaktı. Sterlingov’un kurduğu Bitcoin Fog isimli aracı şirket, kullanıcılara paraların kaynağını gizleme imkanı tanıyordu.

Böylece Bitcoin’in ilk zamanlarında borsalardan çalınan paralar Bitcoin Fog aracılığıyla piyasaya sürüldü.
Sistemi kullananların; Silk Road, Evolution, AlphaBay, Agora ve Silk Road 2.0 gibi sistemlerden de BTC çıkardığı tespit edildi.

IRS, Roman Sterlingov’a lisansız para transferi, para aklama ve lisansız para aklama suçlamalarını yöneltti. Bitcoin Fog üzerinden işlem yapanların kimlikleri halen gizli. Sterlingov yetkilerle işbirliği yaparsa bu isimler de ortaya çıkabilir.

 

 

Ekonomi