ABD borsaları hacker saldırısıyla karıştı

ABD borsaları hacker saldırısıyla karıştı

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Wall Street endeksleri haftanın ilk işlem gününe karışık seyirle başladı.

 ABD borsaları geçtiğimiz hafta beklenenin altında gelen aylık istihdam rakamlarına rağmen S&P 500 ve Dow Jones rekoruyla sonlandırdı. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre ekonomik toparlanmaya ilişkin olumsuz verilere rağmen gelen yükseliş ABD Merkez Bankası’nın kolay para politikasına devam edeceği öngörüsünden kaynaklandı.

Wall Street yatırımcıları emtia fiyatlarında sert yükselişlere sebep olan hacker saldırısına kilitlendi. ABD’nin en büyük enerji boru hatlarından birinin üç gün boyunca fidye yazılım saldırısı nedeniyle kapalı kalmasının ardından doğal gaz ve petrol fiyatları Pazartesi günü yükseliş gösterdi. ABD’de doğal gaz vadeli kontratları %1,5 yükselişle galon başına 2,16 dolara çıkmasının ardından gece seansında en yüksek seviyelerden bir miktar geri çekildi. ABD petrol fiyatını belirten Batı Teksas petrolü %0,5 yükselerek varil başına 65,24 dolara ulaştı.

NBC News’in haberine göre Colonial Pipeline şirketine yapılan saldırıdan ‘Dark Side’ olarak bilinen Rus hacker grubu sorumlu olabilir. Şirket, saldırıyla ilgili bir soruşturma başlatmak için üçüncü taraf bir siber güvenlik firmasıyla çalıştı ve kolluk kuvvetleri ve diğer federal kurumlarla iletişime geçti. Colonial Pipeline Pazar akşamı yaptığı açıklamada, terminaller ve teslimat noktaları arasındaki daha küçük yanal hatlarından bazılarının yeniden çevrimiçi olduğunu, ancak ana hatlarının hala kapalı olduğunu belirtti.

 

 

 

Ekonomi