ABD borsaları karışık seyirle açıldı

ABD borsaları karışık seyirle açıldı

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsaları Perşembe gününe karışık seyirle başladı.

Wall Street yatırımcıları ABD Çalışma Bakanlığı’nın paylaştığı haftalık işsizlik başvurusu rakamlarını değerlendiriyor. Cuma günü yayınlanacak istihdam raporu öncesinde geçtiğimiz hafta yapılan işsizlik başvuruları rakamları pandemi sürecinin en düşük seviyesine ulaştı. 498 bin olarak kayda geçen başvuru sayıları bir önceki haftaya göre 92 bin düşüş gösterdi. Beklenenden daha iyi gelen istihdam verileri 2020 Mart ayı ortalarından bu yana ilk kez 500 bin seviyesinin aşağısına düştü.

Commonwealth Financial Network Baş Yatırım Stratejisti Brad McMillan konuyla ilgili CNBC’ye yaptığı yorumlarında, “İstihdam büyümesi son üç ayda büyüyor ve güçleniyor. İşten çıkarmaların altıda bir oranında azaldığı Nisan ayında işe alım rakamlarının da bir o kadar güçlü olması bekleniyor” ifadelerine yer verdi.

ABD’nin 30 büyük şirketinin dahil olduğu Dow Jones Endeksi bugün rekor kapanışa hazırlanıyor. Açılış öncesi rekor seviyesinin 100 puan üzerine tırmanan Dow Jones an itibariyle 34.278 puanda değerleniyor. Buna karşın enflasyon artışı beklentileri teknoloji odaklı Nasdaq Endeksi’nde olumsuz bir etki yaratıyor. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre geleceğe yönelik getirilere odaklanılan teknoloji hisseleri yatırımları pandemi sürecinde güçlü yükselişler kaydetti. Ancak ekonomik toparlanmanın enflasyonla birlikte tahvil fiyatlarını toparlayacağı ihtimali büyüme odaklı hisseler güç kaybettiriyor.

 

 

 

Ekonomi