ABD-Çin gerginliği ağır basarken Tesla, Şangay arazi satın alımını frenledi

ABD-Çin gerginliği ağır basarken Tesla, Şangay arazi satın alımını frenledi

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ABD-Çin gerginliklerinin yarattığı belirsizlik nedeniyle, Şangay’daki tesisini genişletmek ve onu küresel bir ihracat merkezi haline getirmek için arazi satın alma planlarını durdurdu.

Eski Başkan Donald Trump yönetimindeki mevcut vergilere ek olarak ithal edilen elektrikli araçlara uygulanan % 25′lik tarifeler ile  Tesla’nın küresel üretimindeki Çin üretiminin oranını sınırlamayı planladığı belirtiliyor.

Kaynaklar Reuters’e, Tesla’nın daha önce Çin yapımı giriş seviyesi Model 3′ün ihracatını Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere daha fazla pazara genişletmeyi düşündüğünü söylemişti.

Tesla şu anda Çin yapımı Model 3′leri Almanya’da bir fabrika inşa ettiği Avrupa’ya gönderiyor.

Tesla’nın Şangay fabrikası, yılda 500.000 otomobil üretecek şekilde tasarlandı ve şu anda yılda 450.000 adetlik Model 3 ve Model Y araçları üretiyor.

Mart ayında Tesla, Çin üretim kapasitesini artık önemli ölçüde artırmayı amaçlamadığı için fabrikanın karşısındaki bir arsa için teklif vermekten kaçındı.

Reuters’e yaptığı açıklamada Tesla, Şangay fabrikasının “planlandığı gibi gelişmekte olduğunu” söyledi.

Tesla’nın Çin’de tamamen kendisine ait bir fabrika kurmasının kilit destekçilerinden biri olan Şangay şehir hükümeti yorum talebine yanıt vermedi.

Tesla, Tesla’nın mevcut tesisini barındıran 200 dönümlük (80 hektar) arsanın yaklaşık yarısı büyüklüğündeki araziyi satın alma niyetini hiçbir zaman beyan etmemişti ve şirketin kapasitesini 200.000 ila 300.000 araç daha kaldırmasını sağlayacağını söyledi.

Tesla’nın Çin satışları, tüketicinin ürün güvenliği konusundaki anlaşmazlıkları ve verileri nasıl ele aldığı konusundaki incelemelerin ardından ülkede artan yasal baskıya rağmen artıyor.

Bu yılın ilk üç ayında Çin’de 3 milyar dolarlık gelir elde ederek, bir önceki yılın satışlarını üç katından fazla artırdı ve toplam gelirin % 30′unu oluşturdu.

 

 

Ekonomi