ABD medyası Türk SİHA’larını yazdı: Hazır olun

Savunma politikaları ve teknolojileri konusunda 1986’dan beri yayın yapan Defense News, “ABD ordusu Avrupalı müttefiklerini küçük insansız hava araçlarına karşı dürtüyor” başlıklı bir haber yayımladı. Sebastian Sprenger imzalı haberde Karabağ’daki çatışmalardan “Batı güçlerince gerekli derslerin” alındığı ifade edildi.

İLK DRONE SAVAŞI

Yeni Şafak’ın haberine göre; Yazıda, Karabaş Savaşı için “İlk drone savaşı” denildi ve bu çatışmalarda Türk SİHA’larının gösterdiği başarı üzerine, ABD’nin Avrupalı müttefiklerine “SİHA’lara karşı koyma kapasitelerini güçlendirmeleri için” girişimlerde bulunmaya başladığı bilgisine yer verildi. Yazıda şu ifadeler kullanıldı:

“Geçen sonbahardaki Dağlık Karabağ savaşına ait video görüntüleri, Azerbaycan’ın Türkiye’den aldığı insansız hava araçlarıyla Ermeni kara birimlerini yok ettiğini gösterdi. Taktik o kadar yaygındı ki analistler bunun Azerbaycan’ın nihai zaferine büyük katkı sağladığını söylüyor.Avrupa’daki ABD Ordusu kuvvetlerinin eski bir komutanı olan emekli Korgeneral Ben Hodges, Avrupa’daki hükümetlerin, gelecekteki çatışmalarda etkili bir şekilde kullanılan nispeten ucuz, küçük dronların tehdidine karşı ‘uyandığını’ söylüyor.”

 

 

Ekonomi