ABD’de düşük istihdam verileri borsayı nasıl yükseltti?

ABD’de düşük istihdam verileri borsayı nasıl yükseltti?

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Wall Street borsaları son dönemlerde ekonomik toparlanmaya dair güçlü verilerle birlikte yükseliş gösteriyor. Borsagundem.com’un derlemelerine göre Amerikalı yatırımcılar bir süredir ekonomik döngüyle ilişkili hisselerin büyüme hisselerinden daha iyi performans göstereceğini öngören reflasyon ticaretine yöneliyordu.

Cuma günüyse ABD borsaları beklenenden çok daha zayıf gelen Nisan ayı istihdam raporuna rağmen yükselişini devam ettirdi. Buna karşın MarketWatch’un haberine göre analistler son zamanlarda popüler hale gelen reflasyon ticaretinde sınırlı bir gerileme gördüklerini belirtiyorlar.

Bir diğer deyişle ekonomik toparlanmaya ilişkin kötü haberler Wall Street borsaları için iyi haberlere dönüşüyor.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın paylaştığı istihdam verilerine göre ülke ekonomisi Nisan ayında sadece 266 bin yeni tarım dışı istihdam yarattı. Beklentilerse bu rakamın 1 milyona ulaşması yönündeydi. ABD’deki işsizlik oranı ise %6,1’e yükseldi.

Yatırım danışmanlığı firması ClearBridge Investments’ın Yatırım Stratejisti Jeff Schulze konuyla ilgili açıklamasında, “hayal kırıklığı yaratan” bir istihdam raporuyla karşı karşıya olduklarını belirtti. Ancak Schulze hala ekonomik toparlanma sürecinde ekonomik döngüden faydalanması beklenen ve değerinin altında olan hisselerin gelecek aylarda daha iyi performans göstermesini bekliyor. Schulze’ye istihdamdaki büyüme de gelecek aylarda ivmesini arttıracak.

İstihdamın beklenenden yüksek gelmesi durumunda ABD borsaları için en önemli tehdit tahvil faizlerinin yükselmesiydi. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, tahvil faizlerindeki artış teknoloji hisselerinin enflasyon karşısında zayıf kalacağı ve parasal politikaların hızlı ısınan ekonomi karşısında reaksiyon göstereceği endişelerini de beraberinde getiriyordu.

Altın fiyatları da yükseldi

Tahvil verimlerindeki düşüş altın fiyatlarının da yükselmesine yol açtı. Cuma günü 1.831,330 dolardan işlem ons başına altın fiyatı an itibariyle 1.840 dolar seviyesinde değerleniyor. Tahvil getirilerindeki düşüş emtia varlıklarındaki fırsat maliyetini düşürerek altın için daha olumlu bir tablonun ortaya çıkmasını sağlıyor. Aynı zamanda zayıf bir dolar da Dolar cinsinden fiyatlanan emtiaların ve diğer para birimlerinin daha ucuz hale gelmesini sağlıyor.

Ekonomik toparlanma devam edecek

ABD’de zayıf gelen ekonomik verilere karşın analistlerin ekonomik toparlanmaya olan inancı zayıflamış değil. Schulze ve diğer birçok analiste göre trilyonlarca dolarlık mali destek paketleri, bastırılan talep ve piyasalarla uyumlu bir FED politikası varken Nisan ayı verileri iş piyasasına ilişkin soru işaretleri doğursa bile önümüzdeki aylarda ABD’deki istihdam ve ekonomi hızlı bir şekilde yükselişe geçecek.

Önümüzdeki çeyrekler için artan bilanço tahminlerine rağmen, analistlerin reflasyon ticaretinin getirilerine olan inancı hala zayıflamış değil. Schulze özellikle ekonomik genişlemenin ilk aşamalarında ekonomik büyümeden yararlanabilen ekonomik döngü açısından hassas şirketler başta olmak üzere bilanço artışının kapsamının hala yeterince genişlemediğini belirtiyor. Baş yatırım sorumlusuna göre şu anki ekonomik ortam düşük sermayeli şirketler için de oldukça uygun.

Dolardaki düşüş küresel hisseler için fırsat

FED’in uyguladığı kolay para politikasına bağlı olarak düşen tahvil verimleri ABD Doları’nın değer kaybetmesinde de etkili oluyor. Araştırma şirketi FactSet verilerine göre küresel dolar endeksi ICE US Dollar istihdam rakamlarının açıklanmasının ardından %0,7 düşerek 26 Şubat tarihinden bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Schulze, dolardaki zayıflığın yeniden başlamasıyla yatırımcıların uluslararası hisse senetlerine yatırımları artırmayı düşünmesi gerektiğini söyledi. Yatırım uzmanı Avrupa’daki aşı dağıtım sürecinin yoluna girmesiyle ekonominin de toparlanmaya başlayacağına dikkat çekti. Avrupa borsalarının ABD karşısındaki zayıflığının sona ereceğini öngören Schulze Avrupa’yı Japonya’nın ve Asya’daki diğer ekonomilerin takip edeceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

Ekonomi