Allianz küresel borsalarda yüzde 10’luk düzeltme bekliyor

Allianz küresel borsalarda yüzde 10’luk düzeltme bekliyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Mayıs ayının ilk günlerinde borsalar yükselen bir grafik gösterse de Allianz Küresel Yatırımcılar Birimi’nden Moha Mahajan hisse senetleri için engebeli bir yol öngörüyor.

ABD borsalarında Çarşamba günü hisse senetleri Salı günü satışlarının ardından toparlandı. En büyük darbeyi alan teknoloji hisseleri gibi büyüme odaklı hisseler içinse kötü günler daha yeni başlıyor olabilir. CNBC’nin haberine göre Allianz Küresel Yatırımcılar Birimi ABD Yatırımları Kıdemli Stratejisti Mona Mahajan teknoloji hisselerinin fiyatlanmaları için çok önemli olan 10 yıllık ABD Hazinesi tahvil getirilerine dikkat çekiyor.

Yatırım uzmanı, kurlardaki artışın bir dizi faktörden kaynaklanabileceğini belirtiyor. Borsagundem.com’un derlemelerine göre yaz aylarında tamamen yeniden açılmış bir ekonomi, devam eden ekonomik teşvikler ve enflasyon artışları 10 yıllık Hazine getirilerini %1,7’nin üzerine çıkmasına katkıda bulunabilirken, ABD Merkez Bankası ise bekleyişini sürdürüyor.

Yatırım uzmanın sözlerine örnek vermek gerekirse, teknoloji odaklı borsa yatırım fonu XLK, Nisan ayının başından bu yana %5’lk bir düşüş kaydetti. Söz konusu borsa yatırım fonundaki hisseler ağırlıklı olarak büyüme odaklı ve yatırımcıların gelecekteki kazanç beklentilerine göre prim ödeyen hisselerden oluşuyor. Buna karşın S&P 500 Endeksi ise rekor seviyesinin sadece %1 aşağısında seyrediyor.

Tüm bunlara karşın Mahajan sadece büyüme odaklı hisselerin baskı altında olmadığını da sözlerine ekliyor. Borsa uzmanına göre tüm borsalar geri çekilme riski altında.

Borsa uzmanının tahmin ettiği %5 ila %10’luk bir geri çekilme S&P 500 Endeksi’ni 3.800 ila 4.000 aralığına düşürecektir. 29 Nisan tarihinde 4.218 puanla rekor seviyesine ulaşan S&P 500 Endeksi şu sıralarda 4.178 civarında işlem görüyor.

Mahajan’a göre yükselen tahvil faizi oranları aynı zamanda hisse senetlerinin alternatifinin olmadığına yönelik yatırım stratejisine de son verebilir.

Borsa uzmanı “Küresel Finans Krizi’nden bu yana 10 yıldır düşük faizli yatırım ortamındayız. Bu gerçekten de yatırımcıların risk yelpazesini destekliyor. Bu nedenle faizlerin düşük olduğu ortamda hisse senedi almaktan başka hiçbir alternatif söz konusu değil. Ancak eğer 10 yıllık tahvillerin %1,75’i de geçerek %2’yi geride bırakması %2,25 gibi oranlara ulaşması gibi bir piyasa ortamıyla karşılaşırsak yatırımcıların gerçekten de hisse senetlerinden başka alternatifleri olabilir” sözlerini kaydetti.

10 yıllık ABD Hazinesi tahvilleri an itibariyle %1,57 civarında değerleniyor. Tahvil faizleri Mart ayının sonlarında 1,78 seviyesine kadar yükselmişti.

 

 

 

Ekonomi