Altında kar satışları sonrası dip oluşturma çabası var

Altında kar satışları sonrası dip oluşturma çabası var

FINANSGUNDEM.COM

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 490,6 lira seviyesinde işlem gördü.

Dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,2 artışla 489,6 liradan tamamladı.

Gram altın, bugün yükselişini üst üste 9. işlem gününe taşıyarak, saat 10.45 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 490,6 liradan işlem gördü. Çeyrek altın 807 lira, Cumhuriyet altını da 3.294 liradan satıldı.

Altının ons fiyatı ise, önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 1.835 dolar seviyesinden işlem gördü.

Analistler, ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi öncesi küresel piyasalarda enflasyon endişesinin arttığını kaydederek, tahvil faizlerindeki artışın altının ons fiyatını baskıladığını bildirdi. Bugün yüzde 1,63’e kadar yükselen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi, yüzde 1,62 seviyesinde bulundu.

İnfo Yatırım FX tarafından hazırlanan bültende, “Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan geçtiğimiz hafta beklentilerin oldukça altında gelen Nisan ayı Tarım Dışı İstihdam verisi hakkında açıklamalarda bulundu. Kaplan tarım dışı istihdam geçtiğimiz ay beklentilerin çok altında gelmiş olsa da istihdam piyasasının toparlanmaya devam edeceğini çünkü tüketici talebinin hala oldukça güçlü olduğunu belirtti. Bununla birlikte ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde sakin seyir devam ediyor. Geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken altın fiyatları, 6 aydaki en iyi haftalık performanslarından birini gerçekleştirmişti. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1832 seviyelerinde başlangıç yapan  altın fiyatlarında hafta içerisinde dalgalı bir seyir izlendi. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Gelecek veri ile  birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır ve artan volatilite  ile birlikte altın fiyatlarında da hareketlilik artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1850,44 – 1870,72 – 1890,12 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1825,45 – 1800,35 – 1785,07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir” denildi.

QNB Finansbank tarafından hazırlanan analizde de, “Dolar global olarak değer kazanırken, EUR/USD paritesinde 1,2130 desteği zorlanıyor. USD/JPY paritesinde de 108,50 destek olarak izlenebilir. Gelişmekte olan ülke para birimleri de dolar karşısında zayıflamakta. İçeride dolar kurunda 8,35 ve euro kurunda da 10,15 direnç olarak izlenebilir. Petrolde kısmi toparlanma var, Brent petrol 68 dolar varil düzeyinde. Değerli metal fiyatlarında kar satışları sonrası dip oluşturma çabası var. Dolar ons bazında altın fiyatlarında 1850 direnç konumunda, gram TL bazında ise 500 seviyesi direnç olarak belirtilebilir” diye belirtiliyor.

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan teknik analizde ise, “ABD’de enflasyon beklentilerinin güçlü seyretmeye devam etmesi, değerli metalleri destekliyor. Dün gelen satışlara rağmen toparlanan ons altın 1.830 seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verileri hareketin devamı adına belirleyici olacak. Kısa vadede 1.850-1.860 bölgesine hareket beklentimiz sürüyor. Bu bölge direnç bölgesi olarak izlenebilir. İlk önemli direnç olan bu bölge aşılmadıkça teknik olarak alçalan kanal görünümünü izlemeye devam edeceğiz. 1.825-1.800 ve 1.790 geri çekilmelerde destek olarak izlenmelidir. Ons gümüşte dün gelen satışlar ile 27.10 seviyesi test edilirken, 27.00 destek olarak korundu. 27.80 yukarı yönlü hareketin devamı için önemli seviye olarak görünüyor. Bu seviye üzerine gelindiği takdirde 28.30-29.00 bölgesinin hedef haline geleceğini düşünüyoruz. 27.00 ve 26.60 ise aşağıda destek seviyeleri olarak takip edilmelidir. Gümüşte teknik görünümü altına kıyasla daha çok beğeniyor, yukarı yönlü potansiyelin altına kıyasla daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verileri, değerli metaller için kritik olacaktır” deniliyor.

 

Ekonomi