Asya piyasaları haftayı kapatırken pozitif

Asya piyasaları haftayı kapatırken pozitif

Asya Pasifik Bölgesi’nde endeksler haftanın son işlem gününde alış ağırlıklı bir seyir izledi. Japonya’nın Topix ve Nikkei 225 Endeksleri yüzde 0.50 civarında kazanım kaydederken, Güney Kore Kospi, Avustralya’da S&P/ASX 200 ve Hong Kong’da Hang Seng Endeksleri de yükseldi.

Çin ana karasında Şanghay Bileşik ve Shenzen endeksleri de artış kaydetti.

Bölge genelinde yatırımcılar Fed’in gelecek dönem hamleleri için fikir verebilecek ABD’nin istihdam raporuna odaklandı.

Yeni Zelanda’da enflasyon beklentisinde artış devam ediyor. Yeni Zelanda Merkez Bankası(RBNZ) tarafından düzenlenen “Beklenti Anketi 2.Çeyrek Dönem” sonuçlarına göre, 1 yıl sonrası için tüketici fiyat artışı beklentisi yüzde 1,73’ten yüzde 1,87’ye çıktı. Ankette 2 yıllık tüketici fiyat artış beklentisi yüzde 1,89’dan yüzde 2,05’e yükseldi.

Çin’de hizmet sektörü Nisan ayında, son 4 ayın en hızlı büyümesini gösterdi. Caixin/Markit tarafından yapılan anket, artan maliyetlerin önümüzdeki aylarda büyüme üzerinde baskı yaratacağını da ortaya koydu. Nisan ayında Caixi/Markit Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Aralık ayından bu yana görülen en yüksek seviye olan 56,3 puana çıktı. Hizmet PMI, Mart ayında 54,3 puan seviyesindeydi.

Nisan ayında Çin’in ihracat ve ithalat rakamları analist beklentilerinin üzerine çıktı. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, Nisan ayında ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,3 artırmayı başarırken, ithalatta artış ise yüzde 43,1’e ulaştı. Analistler, Nisan ayında ihracatın yüzde 24,1 ve ithalatın yüzde 42,5 artmasını bekliyorlardı.

 

Ekonomi