Bank Asya davası eylülde başlıyor

Bank Asya davası eylülde başlıyor

Bank Asya’nın yöneticilerine yönelik 2018’de hazırlanan iddianame sonrası İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 61 sanık hakkında geçtiğimiz günlerde karar verilmişti.

HİSSEDARLARA CEZA YAĞDI

Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianamede FETÖ’nün kara para aklarken Asya Katılım Bankası Anonim Şirketi’nin üs şeklinde kullanıldığını belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

2011- 2013 yılları arasında swift kayıtlarına göre çoğunlukla Finansbank A.Ş.’nin Bahreyn Şubesi, Akbank ve Garanti Bankası’nın Malta şubesinde bulunan Koza Altın A.Ş.’ye ne ait hesaplar ile şirketin Türkiye’de bulunan hesapları arasında milyarlarca dolar paranın gelip gittiği, ayrıca hazırlanan MASAK raporuna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kayıtlarında Koza Altın A.Ş.’nin Bahreyn ve Malta’daki kendi hesaplarına yaklaşık 5 milyar doları, Koza Anadolu Metal A.Ş.’nin Bahreyn ve Malta’daki kendi hesaplarına yaklaşık 800 milyon oları ve Koza İpek Holding A.Ş.’nin Bahreyn, Malta ve Kıbrıs’ta kendi hesaplarına yaklaşık 1.24 milyar doları gönderdiği yürütülen soruşturma ile ilgili düzenlenen MASAK raporunda belirtilmiştir.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. Dosyayı inceleyen mahkeme tarafından hazırlanan tensip zaptında müflis Asya Bankası A.Ş., iflas dairesinin adına ve suçtan zarar gören TMSF Başkanlığı adına davetiye çıkarıldı. Mahkeme, bankanın müsadere edilmesinin görülmesi için duruşmayı eylüle erteledi.

 

 

 

Ekonomi