Baskı altında kalan sektörlerde toparlanma izleniyor

Düne alımlarla başlayan BİST100 endeksi günün geri kalanında da güçlü seyrini korudu ve %1.67 artışla 1,421 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 14.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 88 hisse değer kazandı, 12 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.27 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise yatay seyir izleniyor.

Mayıs ayına iyi başlayan küresel piyasalarda gün içinde kar satışları izlendi. ABD’de ekonominin yeniden açılma fiyatlaması dikkat çekerken, dünya çapında bankacılık, havacılık vs gibi baskı altında kalmış sektörlerde toparlanma izledik. Dün açıklanan PMI verilerinde bir önceki aya göre zayıflama dikkat çekerken, gerçekleşmelerin halen büyüme bölgesinde olduğunu belirtelim. Dün kapalı olan Londra piyasaları bugün açılıyor, Japonya ve Çin piyasaları ise bugün de kapalı olacak. ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve fabrika siparişleri verileri izlenebilir. İçeride ise dün Nisan ayı enflasyon verisi takip edildi. Yıllık bazda beklentilerin altında, %17.14 seviyesine yükselen TÜFE’den ziyade ÜFE’nin %35’e yükselişi dikkat çekti. Bu koşullarda 6 Mayıs TCMB toplantısında faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmasını beklemiyoruz.

BIST-100 endeksinin güne pozitif başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli beklentimize paralel şekilde 1,415 direnci aşıldı. Bu aşamada teknik olarak 1,445 direnç hedefini önemsiyoruz, bu seviye kısa vadede hareketin devamı açısından çok önemli olacaktır. 1,405-1,395 ve 1,380 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

 

Ekonomi