Beklentilerden iyi gelen kâr, tavsiyeyi değiştirmedi

Beklentilerden iyi gelen kâr, tavsiyeyi değiştirmedi

Türk Telekom (#TTKOM) 2021 Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemindeki 661 milyon net kâra karşılık 1,35 milyar TL net kâr açıkladı.

Yapı Kredi Yatırım, Türk Telekom için 11,30 TL hedef fiyatını ve ‘al’  tavsiyesini korudu.

Yapı Kredi Yatırım’ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

“Türk Telekom 1Ç21’de geçen senenin aynı döneminde açıkladığı 661 milyon TL net kara karşılık 1.35 milyar TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar hem bizim hem de piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

Tahminimizin sapmasının ana nedeni olarak beklentimizden daha iyi gerçekleşen faaliyet kar marjını söyleyebiliriz.

Konsolide FAVÖK, 1Ç21’de %50,1 VAFÖK marjı ile yıllık bazda %28 artarak 3.8 milyar TL’ye ulaştı. VAFÖK marjı geniş bant gelirlerindeki güçlü büyümenin yanı sıra Kovid-19 kaynaklı maliyet tasarruflarının olumlu etkisi artış gösterdi. IFRIC 12 muhasebe etkisi hariç tutulduğunda, VAFÖK marjı yıllık 310 baz puan artışla %52.1 oldu.

Açıklanan finansalların beklentilerden daha iyi olmasından dolayı piyasanın sonuçlara olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Sabit geniş bantın, Şirket’in büyümesine katkı sağlamaya devam edeceğini düşünüyoruz. Şirket yönetimi %68 olan Türkiye’nin sabit geniş bant penetrasyonunun artmaya devam etmesini ve birkaç yıl içerisinde %75 çıkmasını bekliyor.

Şirket bugün sonuçlar ile ilgili telekonferans düzenleyecek. Şirket’i dinledikten sonra tahminlerimizin üzerinden geçebiliriz. Şu an için 11,3 TL hedef fiyatımız ile AL tavsiyemizi koruyoruz.”

 

Ekonomi