Bireysel yatırımcılar borsa için doğru zamanı bekliyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geçtiğimiz aylarda borsaların ve küresel ekonominin güçlenmesiyle bireysel yatırımcılar yüksek nakit seviyelerini korumayı sürdürdü. UBS’in anketine göreyse yatırımcılar hisse senetlerine girmek için doğru satın alma fırsatlarını kovalıyor.

Marketwatch’un haberine göre UBS Küresel Servet Danışmanlığı Birimi Başkan Yardımcısı Mike Ryan konula ilgili açıklamasında müşterilerinin borsalarla daha fazla etkileşim kurmak istediğini söyledi. Ryan pandemi belirsizliği nedeniyle zarar görmelerinin ardından hükümet destekleriyle toparlanan yatırımcıların borsalar için “çok daha fazla iyimserlik beslediğini” belirtiyor.

UBS, 30 Mart-18 Nisan tarihleri arasında küresel çapta en az 1 milyon dolarlık yatırım yapılabilir varlığı bulanan 2.850 yatırımcıyla anket araştırması gerçekleştirdi. İsviçre bankasının sözcüsüne göre söz konusu yatırımcılar arasında UBS müşterisi olmayan kimseler de bulunuyor.

Ankete göre ABD’deki yatırımcı güveni ekonomi söz konusu olduğunda diğer tüm bölgelerde daha hızlı arttı. UBS araştırması ABD’li yatırımcıların küresel çapta en iyi durumdaki yatırımcılar olduğunu ortaya koyuyor. Ryan’a göre Kovid-19 aşılama süreci yatırımcı duyarlılığını etkileyen pozitif bir faktör. Ancak borsagundem.com’un derlediği verilere göre bilanço sezonunda rekor kıran Wall Street endeksleri yatırıma giriş için uygun bir ortam sağlamıyor.

UBS araştırması ABD’li yatırımcıların %70 oranında yerel ekonomileri için iyimser olduğunu gösteriyor. Üç ay önce ise yatırımcıların %52’si aynı iyimserliği taşıyordu.

Ryan, yatırımcıların mevcut iş döngüsünün ötesine ve sağlık teknolojisi, fintek veya 5G uygulamaları gibi dönüştürücü teknolojilere baktıklarını belirtti. UBS üst düzey yöneticisi, yatırımcıların aynı zamanda çevresel, sosyal ve kurumsal kriterlerini göz önünde bulunduran “ESG dostu yatırımlara” yöneldiklerini de açıkladı.

Borsa uzmanı yatırımcıların tüketici tercihleri, enerji, sanayi ve finansal hizmetler gibi Kovid-19 krizi sırasında yara alan sektörlerde çeşitlendirmeye odaklandıklarını belirtti. Ancak Ryan güçlenen ekonomiyle birlikte özellikle mali teşviklerin ve FED’in uzlaşmacı para politikasının oluşturduğu piyasa şartları nedeniyle enflasyon endişelerinin artmakta olduğunu sözlerine ekledi.

Araştırma yatırımcıların aşırı enflasyon ortamında nakit birikimlerini hareketlendireceklerini gösteriyor. Yatırımcıların %41’i böyle bir senaryonun gerçekleşmesi halinde hisse senetlerine yatırımlarını arttıracaklarını belirtiyor. %31’lik bir kesimse nakit birikimlerini gayrimenkul yatırımlarına yöneltmeyi değerlendiriyor.

UBS anketine göre, yatırımcıların nakit seviyelerini yüksek tutmasının küresel olarak en önemli nedenleri arasında “doğru yatırımı beklemek”, acil durum fonu oluşturmak ve piyasa düşüşlerine karşı koruma sağlamak yer alıyor. Ryan, bazı yatırımcıların hükümet politikası ılımlı olmaya başlasa bile ekonomini yeni bir korona virüs dalgasından kaçabileceğine ve ekonomik genişlemenin “dayanıklı” olacağına dair “daha net işaretler” aradıkların söyledi.

Ryan “Bir miktar duraklama veya piyasa düzeltmesi bekliyor olabilirler. Bazı müşteriler piyasaların geri çekilmesi ihtimali etrafında fırsat kovalıyor” dedi.

 

 

 

Ekonomi