Bitcoin madencileri, Çin’den ayrılıyor

Bitcoin madencileri, Çin’den ayrılıyor

Bitcoin (BTC) madenciliğinin çoğu hala Çin’de yer alsa da, yeni bölgelere kayma yaşandığına dair işaretler var.

Bitcoin’in en büyük madencilik havuzlarından biri olan F2Pool’un kurucu ortağı Chun Wang, Nisan 2020 itibarıyla Çin’in, toplam hash oranının yarısından daha azını ürettiğini bildirdi. Wung sekiz yıllık deneyimi süresince, Çinli madencilerin ilk defa toplam hash oranının yarısından azına indiğini gördüğünü belirtti. “Değişim söz konusu” dedi.

Wang, Digital Currency Group’tan Barry Silbert tarafından 22 Nisan’da yayımlanan verileri yeniden paylaştı ve ABD merkezli Bitcoin madencilik havuzu Foundry hash oranının yüzde 7,6 paya ulaştığını söyledi. Madencilik havuzu, nisan ayında küresel olarak ilk 5 isim arasında yer aldı.

Silbert, “Bitcoin hash oranı hızla Çin’den Kuzey Amerika’ya kayıyor” dedi. En büyük madencilik havuzu, Çinli madencilik donanım üreticisi Bitmain tarafından işletilen ve toplam hash oranı içinde yüzde 18,6’lık paya sahip olan AntPool olmaya devam ediyor.

Cambridge Üniversitesi, Çin’in madencilik hakimiyetinin Nisan 2020’de yaklaşık yüzde 65 olduğunu hesapladı. Ocak 2021’de BTC madencilik haber yayını Miner Daily, bu yılın başında BTC hash gücündeki Çin’in payının yüzde 55’e düştüğünü söyledi. ABD ise verilere göre yüzde 11’lik paya sahip.

30 Nisan’da Cointelegraph, Çin’in kripto madenciliği için daha katı düzenlemeler uygulayabileceği ve bu durumun ülkenin hash oranını azaltmasıyla sonuçlanacağını bildirdi. Çin ayrıca, son zamanlarda madencilerin enerji kullanımını kendi karbon ayak izi yasaları ışığında inceliyor.

4 Mayıs’ta yayımlanan Nasdaq raporuna göre Teksas, düşük enerji maliyetleriyle birlikte genellikle rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilmesi sayesinde Bitcoin madenciliği için ideal bir bölge haline geldi.

Madenci gelirleri, geçtiğimiz ay Çin’de yaşanan güç kesintileri nedeniyle görülen ciddi düşüşten beri ilk kez iyileşme belirtileri gösteriyor.

Bitcoin (BTC) madencileri, 5 Mayıs itibarıyla otuz günlük ortalama zaman çerçevesine 60 milyon dolar kazandı. Madenci gelirleri, geçtiğimiz ay Çin’de yaşanan güç kesintileri nedeniyle görülen ciddi düşüşten beri ilk kez iyileşme belirtileri gösteriyor.

Nisan ayında Xinjiang’da yaşanan kömür madeni kazaları ve hemen ardından başlatılan soruşturmalar, kripto para madenciliği sektöründe güç kesintileri yaşanmasına yol açtı. Madenciler, bunun sonucunda Bitcoin blockchain’ine hesaplama gücü sunan ve madenciliği gerçekleştiren ASIC donanımlarını kapatmak zorunda kaldı.

Blockchain.com verilerine göre Bitcoin madencilerinin 30 günlük ortalama geliri, 16 Nisan’da 60 milyon dolar ile pik yaptıktan sonra 2 Mayıs’ta 57,08 milyon dolara kadar gerilemişti. Madencilerin gelirleri, blok ödülleri ve işlem ücretlerinden elde ettiklerinden oluşuyor.

 

Ekonomi