Bitcoin’de profesyoneller dip dalgayı yakaladı

Bitcoin (BTC), 5 milyar dolar değerinde uzun pozisyonun likide edildiği 17 Nisan’dan beri geçen 2 haftalık süreçte, 55 bin dolar desteğine tutunmaya çabasındaydı. 64.900 dolara çıktıktan sonra yaşanılan düzeltme, sürekli vadeli işlemlerin fonlama oranındaki düşüşten de anlaşılabildiği gibi, bireysel yatırımcıların duyarlılığına yıkıcı bir etkide bulundu.

Bitcoin’in kötü performansı ve 4 Mayıs’ta yaşanan yüzde 6,5’lik düşüşe rağmen profesyonel yatırımcılar, geçtiğimiz 24 saatte dip fiyattan alım yaptı. Profesyonel yatırımcıların faaliyetleri OKEx vadeli işlemlerin uzun/kısa pozisyon oranı ve Bifinex’in marj kredi piyasalarında gözlemlendiğinde, bireysel yatırımcıların sakinliği de nötr durumda olan sürekli vadeli işlemlerin fonlama oranına yansıyor.

Yukarıda da görüldüğü gibi, sürekli vadeli işlemlerin 8 saatlik fonlama oranı, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca yüzde 0,05’in altında oldu. Ay sonu sözleşmelerinin fiyatı ise spot borsalara kıyasla önemli farklılıklar gösteriyor ve uzun ve kısa pozisyonların kaldıraçları arasındaki dengesizliği yansıtıyor.

Mevcut durumda yüzde 1 haftalık orana denk olan sekiz saalik ücret, uzun pozisyonlarda hafif bir dengesizlik olduğunu gösteriyor. Yine de bu seviye, nisan başlarında görülen yüzde 0,10 ve yukarısında oranlardan hala çok aşağıda. Veriler, BTC’nin iki günde yüzde 9 düzeltme yapmasına rağmen bireysel yatırımcıların uzun pozisyona açmaya istekli olmadığını ortaya koyuyor.

Yukarıdaki grafiğe göre OKEx vadeli işlemlerin mevcut uzun/kısa pozisyon oranı, yüzde 94 oranla uzun pozisyonların ağırlıkta olduğunu gösteriyor. Alım faaliyetleri, 4 Mayıs’ta BTC’nin 55 bin doların altına gerilemesiyle başladı. Dahası, bu alım faaliyetleri BTC’nin 64.900 dolara fırladığı 14 Nisan’a kıyasla daha fazla güven yansıtıyor.

Yine de bu akımın yaygın olup olmadığını kıyaslamak için marjin piyasalarını da değerlendirmek gerekiyor. Örneğin öncü borsa Bitfinex, 1,8 milyar doların üzerinde kaldıraçlı Bitcoin pozisyonu içeriyor.

Bitfinex, BTC marjin piyasalarında önemli bir büyüme gösteriyor. Uzun pozisyonlar, kısa pozisyonlar tarafından borç alınan miktarın elli katından fazlasını temsil ediyor. Borsada daha önce görülmemiş bu seviyeler, OKEx vadeli işlem piyasasındaki verileri de doğruluyor.

En büyük elli altcoin’in on sekizi, geçtiğimiz otuz günde yüzde 45 değer kazandı.

 

Ekonomi