BoE Başkanı’ndan kripto para uyarısı

BoE Başkanı’ndan kripto para uyarısı

Ditijal para birimlerinin hızla artıp düşmesi sebebiyle birçok yatırımcının mağdur duruma düştüğünü ifade eden Bailey’in açıklamalarına İngiliz Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) de destek verdi.

Kovid-19 salgını sonrası tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz ve bunun akabinde Bitcoin, Dodgecoin ve Ethereum gibi kripto paralara yatırımların artması ve bu sektöre ait borsalarda yaşanan hareketlilik sonrası İngiliz Merkez Bankası Başkanı Bailey’den uyarı mesajı geldi.

Basın açıklamasında kripto para konusuna değinen BOE Genel Müdürü Bailey, bu varlıkların gerçek değerinin olmadığını belirterek, “Bu, insanların kripto paralara değer vermediği anlamına gelmez, çünkü geçici bir değerleri var. Ancak gerçek anlamda bir değerleri söz konusu değil. Bunu tekrar açıkça söyleyeceğim. Sadece ve sadece tüm paranızı kaybetmeye hazırlıklıysanız, kripto paralara yatırım yapın.” ifadelerini kullandı.

FCA’den yapılan benzer açıklamada da, kripto para yatırımcılarının büyük risk aldıkları belirtilirken, “Eğer tüketiciler bu tarz varlıklara yatırım yaparlarsa, para kaybedebilirler.” denildi.

“Bitcoin’in temel dayanağı yok”
Geçtiğimiz günlerde Amerikalı ekonomistler de kripto paralarla ilgili benzer açıklamalar yapmıştı. Bank of America Securities baş yatırım stratejisti Michael Hartnett Bitcoin’i “patlamayı bekleyen bir piyasa balonu olarak” tanımlarken, Alvine Capital’den Stephen Isaacs “bu ürünle ilgili hiçbir temel dayanağın olmadığı” açıklamasını yapmıştı.

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, ekonomistlerin şüpheci yaklaşımlarına rağmen son bir sene içerisinde yüzde 90 değer kazanarak, şu anda 58.470 ABD doları üzerinden işlem görüyor.

Bitcoin’e en çok yatırım yapan şirketlerin başında, girişimci iş insanı Elon Musk’ın İcra Kurulu Başkanı (CEO) olduğu elektrikli otomobil devi Tesla geliyor. Tesla’nın aylar öncesinde yaptığı 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımının değeri şu anda 2.5 milyar dolar değere ulaştı. Tesla’nın yanı sıra Microsoft, Visa, Paypal, Coca Cola vb. gibi büyük şirketlerin Bitcoin ile yapılacak ödemeleri kabul edeceklerini açıklaması kripto para varlıklarına güveni artıran etmenlerin başında geliyor.

Ekonomi