Borsa enflasyona rağmen yükselişini sürdürüyor

Küresel piyasalarda ekonomik verilerin güçlü seyretmesi destekleyici unsurlar olurken, salgın ve enflasyon kaynaklı endişeler de gündemdeki yerini koruyor. Asya tarafında Hindistan’da vaka sayıları ve sağlık sistemine yükü endişe yaratırken, gelişmiş ülkelerde aşılama ve kısıtlamaların kaldırılıyor olması da iyimserlik tarafında yer alıyor. Yurt içinde ise 29 Nisan – 17 Mayıs aralığında alınan tam kapanma kararı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan pandemi destek paketi ile vaka sayılarının seyri yakından takip ediliyor. Haftanın ilk işlem gününde enflasyon verisi öne çıkarken, piyasadaki genel beklenti nisan ayında TÜFE’nin aylık bazda yüzde 1,79 oranında artış kaydetmesi yönünde gerçekleşirken, bir önceki ay yüzde 16,19 olan yıllık enflasyonun yüzde 17,27’ye çıkacağı hesaplanıyordu. Enflasyon verisi beklentilerin bir miktar altında gerçeleşse de yükseliş trendini korudu.

Yeni haftada küresel piyasalarda ana gündem maddelerinde bir değişiklik olmazken, cuma günü düzeltme hareketlerinin etkili olduğu izlendi. Yurt dışındaki zayıf görünümün de etkisiyle BIST 100 endeksi geeçen haftanın son işlem gününü yüzde 0,26 oranında sınırlı bir düşüşle 1.397,82 puandan tamamlarken, yeni haftaya da yatay seyirde başlaması bekleniyor. ABD borsaları cuma gününü düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında Japonya ve Çin borsaları kapalı olurken, diğer borsalarda satışlar ağır basıyor. Avrupa borsalarının da vadeli endekslerin yükselişi ışığında güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor.

BORSA İSTANBUL

Geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Enflasyon Raporu’nda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) tahminlerinin yukarı yönlü revize edilmesinin ardından bugün nisan ayı enflasyon verileri takip edilecek. Bu hafta ayrıca perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı da yatırımcıların odağında yer alıyor.

Geçen haftanın son işlem gününde yüzde 0,26 değer kaybeden BIST 100 endeksi, haftalık bazda ise dünya borsalarından pozitif ayrıştı. Endeks, bir önceki hafta kapanışına göre yüzde 3,92 değer kazanarak haftayı 1.397,82 puandan tamamladı.

Analistler, bugün yurt içinde enflasyon ve dünya genelinde imalat sanayi PMI verilerinin takip edileceğini belirtti.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde geçen hafta 1.300 desteği üzerinde oluşan yukarı yönlü hareket ile global piyasalara kıyasla olumlu bir seyir yaşandığı gözlemlenen piyasada, haftaya başlarken ilk önemli destek seviyesi olarak 1.375 öne çıkıyor. Tepki hareketinin güçlü direnç seviyelerine yaklaştığı piyasada, 1.420 ve 1.450 seviyeleri önemle izleniyor. Endeksin hafta içerisinde yükseliş potansiyelini sürdürebilmesi için 1.375 desteği üzerinde kalıcı hale gelmesi gerekiyor. Bu seviyenin altına sarkması halinde ise yeniden zayıflama sinyali oluşabilir. Böyle bir harekette piyasada yeniden 1.350 ve 1.300 seviyeleri gündeme gelebilir. 

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler ise yoğun olacak. Yurt içinde 10.00’da nisan ayı imalat sanayi PMI ve nisan ayı TÜFE ve Yurt içi ÜFE verileri izlenecek. Yurt dışında da nisan ayı imalat sanayi PMI verileri 10.55’te Almanya’dan, 11.00’de Euro Bölgesi’nden, 16.45’te ABD’den gelirken, 17.00’de nisan ayı ISM imalat sanayi PMI da gelecek.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 3,82 puan ve yüzde 0,27 değer kazanarak 1.401,64 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,01 ile sınırlı gerilerken, holding endeksi yüzde 0,51 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,29 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 4,59 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

KÜRESEL PİYASALAR

Yükselen emtia fiyatlarına paralel artan enflasyon beklentileri, küresel piyasalarda endişeye neden olurken, bugün yurt içinde enflasyon ve dünya genelinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.

Küresel piyasalarda gündemi, yükseliş eğilimi geçen hafta da devam eden emtia fiyatlarına paralel artan enflasyon endişeleri belirledi. Enflasyon beklentilerine paralel artan ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin seyri tüm piyasalarda fiyatlamalar üzerinde etkili olurken, açıklanan makreokonomik veriler de genel olarak ekonomideki toparlanmanın devam ettiğini gösterdi.

Bu hafta, yoğun veri gündeminin yanı sıra bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşması takip edilecek. Emtia fiyatları ve tahvil faizlerinin seyri, pay piyasalarının yönü üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor.

Geçen haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan verilere göre, kişisel gelirler, ekonomik destek paketi kapsamında sağlanan nakit yardımlarının etkisiyle martta yüzde 21,1 ile rekor seviyede artış gösterdi. Kişisel tüketim harcamaları da martta aylık yüzde 4,2 artarak Haziran 2020’den bu yana en yüksek artışı kaydetti.

Ekonomideki canlanmanın hızlı bir şekilde devam ettiğini gösteren verilere karşın New York borsasında satıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,54, S&P 500 endeksi, yüzde 0,72 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,85 değer kaybetti.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ise artan enflasyon endişeleri ile yüzde 1,63 seviyesinde dengelendi.

Avrupa pay piyasalarında da İngiltere hariç düşüşler kaydedildi. Cuma günü açıklanan verilere göre, Kovid-19 salgınının etkileri nedeniyle Euro Bölgesi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,6 daralarak çift dipli resesyona girildiğine işaret etti. İlk çeyrek GSYH verilerine göre, Avrupa ekonomisinin dinamosu olarak görülen Almanya yüzde 1,7, İtalya yüzde 0,4, İspanya yüzde 0,5 ve Portekiz yüzde 3,3 daraldı. Fransa ise ilk çeyrekte yüzde 0,4 büyüdü. Verilerin ardından cuma günü Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,12, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,53 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,56 değer kaybederken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi pozitif ayrışarak yüzde 0,12 yükseldi.

Asya piyasalarında gündemin odağında, Hindistan’da Kovid-19 salgınındaki sağlık krizi ve siyasi gelişmeler yer alıyor. Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden Hindistan’da günlük vaka sayısı 400 bin seviyesinde seyrederken, hastanelerdeki yoğunluk ve tıbbi malzemelerde yaşanan sıkıntıların siyasi sonuçlarının da olacağı tahmin ediliyor.

Hindistan’da Yüksek Mahkeme, Kovid-19 hastaları için hayati öneme sahip tıbbi malzemenin tedarik edilememesinden sorumlu hükümet yetkililerinin cezalandırılabileceğine hükmetti. Öte yandan, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin partisi Bharatiya Janata (BJP), yaklaşık 1 aydır süren eyalet meclisi seçimlerinde sadece bir eyaleti kazanabildi.

Bugün Çin ve Japonya’da piyasalar resmi tatil dolayısıyla işleme açılmazken, kapanışa yakın Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,6, Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,8 değer kaybetti.

PARA PİYASASI

İstanbul serbest piyasada dolar 8,2920 liradan, euro 9,9760 liradan haftaya başladı.

Serbest piyasada 8,2900 liradan alınan dolar, 8,2920 liradan satılıyor. 9,9740 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 9,9760 lira olarak belirlendi.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 8,3010 lira, euronun satış fiyatı ise 10,0240 lira olmuştu.

Dolar/TL ise geçen haftayı yüzde 1,1 azalışla 8,2883’ten kapatmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,2880 seviyesinde işlem görüyor.

VADELİ PİYASALAR

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, haftaya düşüşle başlamasının ardından 1.476 puanda dengelendi.

Haziran vadeli endeks kontratı, açılışta en düşük 1.471,75 puanı görmesinin ardından önceki kapanışın yüzde 0,3 altında, 1.476,00 seviyesinde işlem görüyor.

Cuma günü satıcılı seyreden endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışa göre yüzde 0,5 azalışla 1.481,00 puandan tamamlandı. Endeks kontratı akşam seansında da düşüş eğilimini sürdürerek 1.478,50 puana geriledi.

Analistler, emtia fiyatlarındaki artışın neden olduğu küresel enflasyon endişesi ve ABD’nin 10 yıllık faizindeki yükseliş eğiliminin risk iştahını azalttığını bildirdi.

Teknik açıdan endeks kontratında 1.490 puanın direnç, 1.440 seviyesinin destek olarak öne çıktığını kaydetti.

 

Ekonomi