Borsada bayram haftası oynaklık artabilir

Borsada bayram haftası oynaklık artabilir

Küresel piyasalarda ABD’de cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çokça altında kalması ile enflasyon endişeleri bir miktar yatışırken, risk iştahının da güçlendiği görüldü. Ekonomik veri akışları ve merkez bankalarının söylemlerinin enflasyon endişeleri çerçevesinde piyasalarda takip edilmeye devam edeceği yeni haftada, yurt içinde bayram tatili nedeniyle işlem süresi 2,5 iş günü olacak. Türkiye özelinde de, salgın, kabine ve iç dış siyasi gelişmeler haber akışında önemini korurken, veri gündem yoğun bir hafta olacak.

Geçen hafta ekoomik veriler sonrasında ABD tahvil faizleri düşüş kaydederken, hisse piyasalarında alımlar güçlendi. BIST 100 Endeksi de hafta boyunca sürdürdüğü toparlanma çabasını cuma günü bankacılık öncülüğündeyüzde 0,95 oranında yükselişle 1.441,33 puandan günü kapatarak tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelilerinde hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında yön arayışı görülürken, Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları beklentisi hakim oluyor.

BORSA İSTANBUL

Geçen hafta pozitif bir seyir izlenen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 0,95, haftalık bazda ise 3,11 değer kazanarak haftayı 1.441,33 puandan tamamladı.

Bu hafta Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yurt içi piyasalarda çarşamba öğlene kadar işlem gerçekleştirileceğini hatırlatan analistler, oynaklığın yüksek olabileceği konusunda yatırımcıları uyardı. Bugün yurt içinde iş gücü istatistikleri, yurt dışında ise ABD Başkanı Joe Biden’ın, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmesinin takip edileceğini bildirdi.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinin, gün içinde 1.427 üzerinde kalıcı olması halinde, yükseliş kanalı içinde hedefini 1.452-1.453 aralığı ilk durak olmak üzere 1.480-1.491 aralığına sürdürmesi bekleniyor. Endeks, 1.429 seviyesini yükselen hacimle yukarı kırarasa, yükselişin güçlenerek devam edeceğine işaret ediyor. Endeksin 1.427 altına gelmesi halinde de kısa vadeli yükseliş sonlanarak kar satışlarının ilk hedef 1.406-1.409 aralığına devamı bekleniyor. Endeksin bu aralık altında kar satışlarını 1.371-1.374 aralığına kadar devam etmesi olasılığı da göz önünde bulunduruluyor. Kısa ortalamaların, orta vadeli ortalamaları yukarı kırması ve endeksin 50 GHO’yı yukarı kırması kar satışlarının alım fırsatı olacağına ve yükselişin güçlenerek devam edeceğine işaret ediyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek verilerde öne çıkanlar yurt içinde 10.00’da mart ayı işgücü istatistikleri (işsizlik verisi) olurken, 11.30’da Euro Bölgesi mayıs ayı yatırımcı güven endeksi ve 16.45’te ABD ISM New York endeksi olacak. 

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 8,51 puan ve yüzde 0,59 değer kazanarak 1.449,84 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,42 ve holding endeksi yüzde 0,78 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,31 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 3,20 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

KÜRESEL PİYASALAR
 
Küresel piyasalarda yeni haftada, bugün ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomik gündeme ilişkin değerlendirmeleri takip edilecek.

Piyasalarda, geçen hafta açıklanan verilerin genel olarak ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserliği desteklemesi ile pozitif bir seyir izlense de cuma günü ABD’de açıklanan istihdam raporu, fiyatlamalar açısından en belirleyici konu oldu.

ABD’de geçen haftanın son işlem gününde açıklanan verilere göre, tarım dışı istihdam, nisanda 266 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin altında kalırken, işsizlik oranı yüzde 6’dan yüzde 6,1’e tırmandı. Ülkede tarım dışı istihdamın nisanda 978 bin artması, işsizlik oranının ise yüzde 6’dan yüzde 5,8’e gerilemesi bekleniyordu.

Beklentilerin altında kalan verilerin ardından ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ve dolar endeksi değer kaybederken, New York borsasında alıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,66, S&P 500 endeksi yüzde 0,72 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,88 yükseliş kaydetti.

Analistler, bu hafta ABD’nin veri takviminde, çarşamba günü enflasyon, cuma günü sanayi üretiminin öne çıktığını belirterek, ABD Hazinesi’nin, bu hafta gerçekleştireceği tahvil ihalelerinin de takip edileceğini bildirdi.

Avrupa tarafında, beklentilerin üzerinde gelen şirket karları ve ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserlikle pay piyasalarında geçen haftanın son işlem gününde pozitif bir seyir izlendi. Cuma günü açıklanan verilere göre, Almanya’da sanayi üretimi, martta bir önceki aya göre yüzde 2,5 yükseldi. Ayrıca, ülkede mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat da martta yüzde 1,2 artışla 111,5 milyar euroya çıktı. Söz konusu gelişmelerle İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,76, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,34, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,45 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,48 değer kazandı.

Bugün AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının Brüksel’deki toplantısının takip edileceğini bildiren analistler, veri gündeminin ise sakin olduğunu ifade etti.

Asya piyasalarında, kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 değer kaybederken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,6 ve Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5 yükseldi.

PARA PİYASALARI 

İstanbul serbest piyasada dolar 8,2580 liradan, euro 10,0420 liradan haftaya başladı.

Serbest piyasada 8,2560 liradan alınan dolar, 8,2580 liradan satılıyor. 10,0400 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 10,0420 lira olarak belirlendi.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 8,2350 lira, euronun satış fiyatı ise 10,0070 lira olmuştu.

Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,8 artarak 1,2179 ile 26 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü ve 1,2150-1,2170 dar bandında dengelendi.

EMTİA PİYASALARI

Asya piyasalarında, yeni haftada gündemin odağında demir, çelik ve bakır gibi emtia fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi bulunuyor. Analistler, emtia fiyatlarındaki artışın enflasyon beklentileri üzerinden pay piyasalarında baskıya neden olduğunu belirterek, fiyatların seyrinin yakından takip edildiğini söyledi.

Bakırın libresi, şu dakikalarda yüzde 3’ü aşan değer kazancıyla tarihi zirvesi olan 4,71 dolardan işlem görüyor. Geçen haftayı yüzde 3,53’lük artışla 1.831 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı ise bugün 1.838 dolar seviyesinde bulunuyor.

Brent petrolün varili, haftanın ilk iş gününde uluslararası piyasalarda 68,93 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 68,65 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 68,28 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.32 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,95 artışla 68,93 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 65,47 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından birinin siber saldırı nedeniyle cuma günü geçici olarak kapatılmasının ardından ülkenin enerji altyapısının kırılganlığına ilişkin endişelerin artması etkili oldu.

Colonial Pipeline tarafından cumartesi günü yapılan açıklamada, Colonial Pipeline boru hattındaki faaliyetlerin geçici olarak durmasına neden olan ve bazı bilgi teknolojilerinin sistemlerini etkileyen tehdidi kontrol altına almak için belirli sistemlerin çevrim dışı bırakıldığı belirtildi.

Şirketin dün yaptığı açıklamada ise ana yakıt iletim hatlarının hala kapalı olduğu ancak terminal ve iletim noktaları arasındaki bazı küçük yan hatların normale döndüğü bildirildi.

Uzmanlar, günlük yaklaşık 2,5 milyon yakıt taşıyan boru hattında, araç kullanımının artışa geçtiği yaz sezonu öncesi yaşanan bu saldırının akaryakıt fiyatlarında ani yükselişlere neden olabileceğini, ülkenin enerji altyapısının bu tür saldırılara karşı güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca, ABD’de ve bazı Avrupa ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamındaki mevcut kısıtlamaların hafifletilmesi kararları da yaklaşan yaz sezonunda petrol talebinde ulaşım kaynaklı artış yaşanacağı beklentilerini destekleyerek fiyatların yükselişinde etkili oluyor.

İspanya’da salgın nedeniyle 25 Ekim’den bu yana uygulanan olağanüstü hal sona erdi. Belçika’da da salgın nedeniyle ekim ayından bu yana kapalı olan restoran, kafe ve barlar, vaka sayılarında düşüş ve aşılamaların hız kazanmasıyla sadece bahçe ve teraslarında müşteri kabul ederek yeniden açıldı.

Öte yandan, dünyanın en büyük üçüncü petrol tüketicisi Hindistan başta olmak üzere bazı ülkelerde görülen Kovid-19 vakalarının petrol talebine olumsuz yansıyacağına ilişkin endişeler ise fiyatlardaki etkisini sürdürüyor.

Brent petrolde teknik olarak 69,29 ile 69,89 dolar aralığının direnç, 68,69 ile 68,09 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

VADELİ PİYASALAR

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, haftaya yükselişle başlamasının ardından 1.538 puanda dengelendi.

Haziran vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 1.540,00 puanı görmesinin ardından önceki normal seans kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 1.538,00 seviyesinde işlem görüyor.

Cuma günü alıcılı seyreden endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışa göre yüzde 1,5 artışla 1.535,50 puandan tamamlandı. Endeks kontratı akşam seansında ise yatay seyretti.

Teknik açıdan endeks kontratında 1.560 puanın direnç, 1.490 seviyesinin destek konumunda olduğunu ifade etti.

Ekonomi