Borsada öne çıkan 10 hisse

Borsa endeksi dar bir alanda dalgalanıyor, düşen hacmin de etkisiyle endeks direnç seviyelerini geçmekte zorlanıyor. Anca hisse bazında harekelerin arttığı gözleniyor.

Salgın etkisini sürdürmekle birlikte borsa şirketlerinden bazıları olumsuz tabloyu fırsata dönüştürüyor. Firmaların ilk çeyrek solo bilançoları açıklandı.10 Mayıs’a kadar konsolide ve 20 Mayıs’a kadar da bankaların mali fotoğrafı ortaya çıkacak. Pandemi döneminde şirketler sıkıntıları aşmayı başararak satışlarını, kârlılıklarını, özvarlıklarını ve yatırımlarını aynı anda artırmayı başardı. Piyasalardaki son gelişmeleri değerlendiren Zeynep Aktaş, bilançosu iyi gelen hisseleri analiz etti. “Ford Otosan, Arçelik, Ereğli Demir Çelik, Tofaş Oto. Fab., İskenderun Demir Çelik, Vestel Beyaz Eşya, Türk Traktör, Sasa Polyester, Brisa, Good-Year sanayide öne çıkan firmalar oldu” diye yazan Aktaş’ın analizi şöyle devam etti:

FORD OTOSAN HIZLI BÜYÜYOR
Hızlı büyüme gösterenlerin başında Ford Otosan geliyor. Sadece şirketin değil sektörün de büyüdüğü bir dönem. Türk otomotiv endüstrisinde satışlar geçtiğimiz ocak-mart döneminde yıllık yüzde 61 artarak 205.176 adet oldu. Yıllık bazda tüm segmentlerde büyüme görüldü. Satışlar binek araçta yüzde 57, hafif ticari araçta yüzde 90, orta ticari araçta yüzde 47 ve kamyonda yüzde 150 arttı.

OTOMOTİVDEKİ BÜYÜMENİN NEDENİ
Kapanmaların yaşandığı ve hayatın durma noktasına geldiği bu salgın döneminde otomotivdeki büyümenin dört nedeni var:

1) İlk çeyreğin düşük baz dönemi olması,

2) Kampanyaların devam etmesi,

3) Fiyat artış beklentisi ve küresel çip tedarik sorunu sebebiyle araç bulunurluğu konusunda oluşan endişelere bağlı taleplerin öne çekilmesi,

4) E-ticaret işinde pandeminin de etkisiyle hızlanan büyümeye bağlı yurt içi satışların çok güçlü seyretmesi.

Açıklanan mali tablolar borsada fiyatlanmaya başlayacak. Beklentiler ile gerçekleşmeler arasındaki makasın negatif yönde açılması olumsuz fiyatlamaları getirebilir. Olumlu yöndeki ayrışmalar hisselerin yükseliş öykülerinin adımlarını oluşturacaktır.

10 maddede bilançoyu doğru okuma rehberi
1- Satış, kâr, özvarlık, yatırım ve FAVÖK (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar) büyümeleri izlenmeli.
2- Kârlılığın süreklilik gösterip göstermediğine bakılmalı.
3- “Diğer” kelimesi ile başlayan tüm kalemler incelenmeli.
4- Beklentilere yakın kârlar fiyatlanmış olabilir yeni verilere göre açıklanan F/K ve PD/DD oranları izlenmeli. Bu oranlar sektör ortalamaları ile karşılaştırılmalı. Sektör ortalamasının altında olanların neden bunun altında kaldıkları araştırılmalı. Bunun nedeninin yönetimsel bir problem olup olmadığına bakılmalı.
5- Finansal sektörler hariç borçları özvarlıklarını aşan şirketlerden uzak durulmalı.
6- Şirketlerin dipnotları mutlaka okunmalı.
7- Yüksek görülen rakamların neden ve nasıl olduğu öğrenilmeli.
8- Güçlü şirketlerin yeni hikâye oluşturup oluşturamadıklarına odaklanmalı.
9- Güçlü mali veriler fiyatlara yansımıyorsa fiyatın artmamasının başka nedenleri olabilir. Takip etmeli.
10- F/K (Piyasa değeri/Yıllık kâr) ile son 5 yıllık ortalama net kâr büyüme oranı kıyaslanmalı. F/K, yıllık net kâr büyümesinin altında ise bu kritere göre şirket gerçek değerinin altındadır. Böyle bir durumda daha detay incelemeye alınabilir.

BANKA KARLARI BEKLENTİLERİ AŞTI
Akbank ve Garanti Bankası sektör beklentilerinin üzerinde kâr açıkladı. Garanti Bankası yılın ilk çeyreğinde kârını yüzde 55.01 artırırken Akbank’ın kârı yüzde 54.75 yükseldi. Garanti Bankası yılın üç aylık döneminde 2.5 milyar TL, Akbank ise 2 milyar TL kâr

Ekonomi