Borsada yukarı hareket güçleniyor

Borsada yukarı hareket güçleniyor

Yabancılar borsaya dönüyor, endeks yükselişini sürdürüyor. Kısa bayram haftasında olumlu seyrin sürmesi bekleniyor. Milliyet yazarı Zeynep Aktaş, endeksin 1.445 puanın üzerinde tutunması halinde yeni hedefin 1.580 puan olduğunu belirtiyor. Aktaş, piyasaların gündemindeki üç ayrıntıyı ise şöyle sıralıyor:

1- Kripto paralarda tansiyon arttı

Piyasa değerinde ilk beş sırada: Bitcoin, Ethereum, Biance ve Doge Coin var. Toplam piyasa büyüklüğü 2 trilyon 245 milyar dolar. Bunun 1,1 trilyonunu Bitcoin, 450 milyon dolarını Ethereum, 104 milyon dolarını Binance oluşturuyor. Piyasanın büyük aktörü Bitcoin olmasına rağmen Ethereum ve Binance da yükseliyor.

2- Borsada yükselme telaşı

Borsada endeks 1.459 seviyesinde: 1.445 aşıldı. Bu seviyenin üzerinde kalıcı bir hareket yaşanabilirse 1.580 hedefi ile yükseliş devam edecektir. Endeks ortalamaların üzerinde hareket ediyor ve yukarı hareket güçleniyor.

3- Dolar güç topluyor

Dolar kuru 8.26 TL seviyesinde. Yani 8 günlük ortalamada. 8.20 seviyesi 20 günlük ortalama, 8 ise 50 günlük ortalama. 8 seviyesinde güçlü bir destek oluştu. Orta vadede ise yukarı yönlü riskler korunuyor. Bir süre 8-8.48 aralığında geniş bant hareketi gözlenebilir. Aşağı yönlü bir hareketten bahsedebilmek için 8’in altında kapanışlar görmek gerekiyor.

 

 

 

 

Ekonomi