Borsada yükseliş seyri kısa sürdü

Dünya çapında 1 yılı aşkın süredir yaşanan pandemi sürecinde ülkelerdeki aşılamaların hız kazanımı ve ekonomik görünümde iyileşme örülmesi ile küresel risk iştahını artarken, enflasyon kaynaklı endişeler de bu durumun yan etkisi olarak önemini koruyor. ABD Hazine Bakanı Yellen’ın faiz artışına ilişkin açıklamaları dün piyasalarda oynaklığa sebep olurken, enflasyonist endişeler ve merkez bankalarının daha erken sıkılaşmaya gideceğine ilişkin değerlendirmeler de risk ve baskı unsuru olmaya devam ediyor. 

Haftaya olumlu bir seyirle başlayan küresel hisse piyasalarında dün düzeltme hareketleri izlendi. Yurt dışında teknoloji hisseleri öncülüğünde satışlar hızlanırken, son dönemde toparlanma çabasının hakim olduğu BIST 100 Endeksi dün günü yüzde 0,34 oranında gerileme ile 1.416,25 puandan tamamladı. ABD borsaları Nasdaq öncülüğünde dün satıcılı bir seyir kaydederken, bu sabah vadelilerde hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında Japonya ve Çin borsaları tatil nedeniyle işlem görmezken, diğer borsalarda hacimsiz ve karışık bir görünüm hâkim oluyor. Avrupa borsaları yükselişle açıldı.

BORSA İSTANBUL

Yurt içinde, dün banka hisseleri öncülüğünde satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,34 değer kaybederek günü 1.416,25 puandan tamamladı. Bankacılık endeksinin değer kaybı ise yüzde 1’i aştı.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenti anketi, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak hizmet sektörü PMI ve ABD’de ADP özel sektör istihdamı başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirten analistler, ayrıca Yellen’ın açıklamaları sonrası Fed üyelerinin yapacağı konuşmaların öneminin de arttığını vurguladı.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde dün gün içinde dalgalı bir seyir izlenirken, gün içinde 1.411, kısa vadede 1.371 üzerinde kalıcılık arttıkça geri çekilmeler olsa da alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği belirtiliyor. Tepki yükselişinin ilk hedefinin 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.429-1.432 aralığı, bu aralık üzerinde de 1.443-1.445 aralığına doğru devam etmesi beklenirken, endeksin 1.411 seviyesi altında 1.399 ilk hedef olmak üzere, kar satışlarının 1.371-1.374 aralığına doğru devam etme riskinin de bulunduğu hatırlatılıyor. Kısa vadeli göstergelerdeki zayıflama gün içinde kar satışlarının devam edebileceğine işaret ederken, orta vadeli göstergelerdeki güçlü pozitif görünüm geri çekilmelerin alım fırsatı olduğuna ve yükseliş eğiliminin korunacağına işaret ediyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler ise 10.00’da Türkiye, TCMB’nin beklenti anketi olurken, nisan ayı hizmet sektörü PMI öne çıkıyor. 10.55’te Almanya, 11.00’de Euro Bölgesi, 16.45’te ABD gelecek. Ayrıca 12.00’de Euro Bölgesi, mart ayı Üretici Fiyat Endeksi, 15.15’te ABD, nisan ayı ADP özel sektör istihdamı ve 17.00’de ABD, nisan ayı ISM imalat dışı PMI izlenecek.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 4,58 puan ve yüzde 0,32 değer kazanarak 1.420,82 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,27 ve holding endeksi yüzde 0,31 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,97 ile orman, kağıt, basım; en çok kaybettiren ise yüzde 4,21 ile finansal kiralama faktoring oldu.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalarda, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın açıklamaları ile oynaklığın arttığı görülürken, yatırımcılar da gelecekte olası sıkılaştırma adımlarının küçük bir provasını yaptı.

Yellen’ın dün yaptığı açıklamalar, piyasalarda sert dalgalanmalara neden oldu. Katıldığı etkinlikteki konuşmasında, hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin “aşırı ısınmasını” önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini belirten Yellen, söz konusu etkinlikten birkaç saat sonra değerlendirmesine açıklık getirdi. Yellen, faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini ifade ederek, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla başa çıkabilecek araçları olduğunu vurguladı.

Analistler, Yellen’ın açıklamaları sonrasında piyasalarda artan oynaklığın, ileride majör merkez bankalarının atabileceği sıkılaştırma adımları ya da sözle yönlendirmelerinin neden olabileceği hareketlere ilişkin ipucu niteliğinde olduğunu söyledi. ABD’de dün açıklanan verilere göre, dış ticaret açığı martta yüzde 5,6 artışla 74,4 milyar dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Söz konusu gelişmelerle New York borsasında karışık bir seyir izlenirken, teknoloji hisselerindeki sert düşüşler dikkati çekti. Dow Jones endeksi yüzde 0,06 ile sınırlı bir şekilde artarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,88 geriledi. ABD’nin büyük teknoloji şirketlerinden Apple’ın hisseleri yüzde 3’ün üzerinde değer kaybederken, Google’ın ana kuruluşu Alphabet, Facebook ve Tesla’nın hisselerindeki düşüşler de yüzde 1’i aştı.

Avrupa tarafında, İngiltere’de dün açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI), nisanda son 27 yılın en sert yükselişini kaydetmesi ve Alman otomotiv sektöründe iş beklentilerinin 2 yılın en yükseğine çıkmasına karşın borsalarda teknoloji hisseleri öncülüğünde satıcılı bir seyir izlendi.

Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 2,49, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,67, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,89 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,81 değer kaybetti.

Bugün Asya piyasalarının çoğunluğu resmi tatil dolayısıyla işleme açılmadı. Açık olan borsalardan Hindistan’da Sensex endeksi kapanışa yakın yüzde 0,6 değer kazanırken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,5 geriledi.

Avrupa borsaları güne alıcılı bir seyirle başladı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,80 artışla 437,14 puan, Almanya’da DAX 30 endeksi 1,11 değer kazanarak 15.019 puan oldu. İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,64 artışla 6.968 puanda, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 1,04 yükselişle 8.905 puanda, Fransa’da CAC 40 yüzde 0,59 primle 6.289 puanda ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,69 artarak 24.157 puanda bulunuyor.

PARA PİYASASI

İstanbul serbest piyasada dolar 8,3260 liradan, euro 10,0150 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 8,3240 liradan alınan dolar, 8,3260 liradan satılırken, 10,0130 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 10,0150 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 8,3120 lira, euronun satış fiyatı ise 9,9890 lira olmuştu.

Dün Yellen’ın açıklamaları sonrası artan dolar talebi ile 1,20 sınırına kadar gerileyen euro/dolar paritesi ise 1,2000-1,2020 dar bandında dengelendi.

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 8,35 seviyelerinde işlem görüyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün katıldığı bir etkinlikte hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin “aşırı ısınmasını” önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini ifade etti. Birkaç saat sonra konuya açıklık getiren Yellen, faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini söyledi.

Yellen’ın piyasalardaki volatiliteyi artıran açıklamalarının ardından gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde de yukarı yönlü baskı oluştu.

Bu gelişmelerle dolar/TL dün günü önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0,9 artışla 8,3288’den tamamladı. Bugüne de yükselişle başlayan dolar/TL, saat 10.45 itibarıyla dünkü kapanış seviyesinin yüzde 0,2 üzerinde 8,3465 seviyelerinden işlem görüyor. Euro/TL 10,0080 seviyelerinde yatay seyrederken, sterlin/TL yüzde 0,3 değer kazancıyla 11,5990’dan satılıyor.

Dolar endeksi, dün yüzde 0,9’luk artışla 91,3’ten günü tamamlamasının ardından bugün de yüzde 0,2 yükselişle 91,4 seviyelerinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,2 azalışla 1,1990 seviyelerinde hareket ediyor.

Analistler, Yellen’ın açıklamalarının ardından dolar endeksinin yükseldiğini, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerinde ise düşüş yaşandığını belirterek, tüm bunların döviz piyasalarında da volatiliteyi artırdığını söyledi.

EMTİA PİYASALARI

Yellen’ın dün yaptığı açıklamalar, piyasalarda sert dalgalanmalara neden oldu. Katıldığı etkinlikteki konuşmasında, hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin “aşırı ısınmasını” önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini belirten Yellen, pay piyasaları ve ABD tahvil faizlerinde hızlı düşüş, altının ons fiyatında ise yükselişe neden oldu.

Yellen’ın açıklamalarını değiştirmesi ile altının ons fiyatı kazançlarını geri verirken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,59 seviyesinde dengelendi. Altının ons fiyatı, açıklamalarla 1.800 dolar sınırına kadar çıkmasının ardından 1.780 dolar seviyesinde dengelendi.

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 69,37 dolardan işlem görüyor.

Dün 69,31 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 69,28 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 10.04 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,12 artışla 69,37 dolardan işlem gördü. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 66,12 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların yükselişinde, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin ticari ham petrol stoklarında düşüş öngörüsünün ülkede talebin artışa geçtiği algısını güçlendirmesi etkili oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsünün öngörüsüne göre, ABD’nin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta bir önceki haftaya göre 7 milyon 688 bin varille beklentinin üzerinde düşüş gerçekleşecek. Piyasa beklentisi, stokların 2 milyon 191 bin varil azalacağı yönündeydi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) resmi petrol stok verileri bugün açıklanacak. EIA, stoklarda düşüşe işaret ederse petrol fiyatlarının yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Ayrıca, ABD’de Kovid-19 salgınına yönelik alınan tedbirlerin hafifletilmesi kararı ve Avrupa Birliği (AB) tarafından onaylanmış Kovid-19 aşılarının iki dozunu da yaptıran kişilere AB ülkelerindeki mevcut seyahat kısıtlamalarının kaldırılması önerisi de petrol talebine yönelik iyimser beklentilere katkı sağlayarak fiyatların yükselişini destekliyor.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol tüketicisi Hindistan başta olmak üzere bazı ülkelerde Kovid-19 vakalarındaki artışın ise petrol talebine olumsuz yansıyacağına ilişkin endişeler fiyatları baskılamaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 69,62 ile 69,91 dolar aralığının direnç, 69,33 ile 69,04 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor. 

VADELİ PİYASA

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yükselişle başlamasının ardından 1.493 puanda dengelendi.

Haziran vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 1.493,50 puanı görmesinin ardından önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde, 1.493 seviyesinde işlem görüyor.

Dün satıcılı seyreden endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışa göre yüzde 1,1 azalışla 1.491,25 puandan tamamlandı. Endeks kontratı akşam seansında düşüşünü sürdürerek 1.488,75 puana kadar geriledi.

Analistler, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın dünkü açıklamalarının ardından piyasalarda karışık bir seyir izlendiğini ve oynaklığın arttığını bildirdi.

Yellen, dün katıldığı bir etkinlikte hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin “aşırı ısınmasını” önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini ifade etmesinden birkaç saat sonra konuya açıklık getirdi ve faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini söyledi.

Analistler, teknik açıdan endeks kontratında 1.460 ve 1.430 seviyelerinin destek, 1.500 ve 1.520’nin direnç konumunda olduğunu ifade etti.
 

Ekonomi