Borsadan kaçan yatırımcı kripto piyasasına yöneliyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kripto para piyasasında işlem hacmi giderek artarken giderek daha fazla günübirlik ve kurumsal yatırım hisseler ve türev araçlarından uzaklaşıyor ve dikkatlerini daha spekülatif varlıklara yöneltiyor. Hisse işlemlerinde görülen duraklama geride bıraktığımız çeyrekteki çılgınlık seviyesinde borsa ilgisiyle tezat oluşturdu. Yılın ilk döneminde sosyal medya üzerinden organize olan yatırımcılar GameStop ve AMC gibi şirketlerin hisselerini yükseltti, halka arzlardaki artış ise bankaların karlarını destekledi.

Ancak bir şaka olarak başlatılan ancak ünlü girişimci Elon Musk’ın yorumlarıyla yükselişe geçen Dogecoin gibi çok daha spekülatif varlıklarda da sert yükselişler görülüyor. Oanda’nın Piyasa Analisti Edward Moya Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Dogecoin’in yükselişinin nedeni birçok kripto para yatırımcısının Elon Musk’ın yaratacağı yükselişi kaçırmak istememesi” dedi. Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın kurucusu Musk bu hafta sonu ABD’nin popüler televizyon programı Saturday Night Live’ı sunacak.

Avrupa’da Deutsche Börse’den yapılan açıklamada nisan ayında nakit işlem hacminin toplamda 147 milyar dolar olduğu, ancak bu rakamın mart ayındaki 206 milyar dolarlık seviyeden düşüş gösterdiği söylendi. İsviçre borsalarında da nisan ayında işlem hacminde düşüş görüldü. Société Générale’nin Menkul Kıymetler Başkanı James Masserio, “çeyrek sona erdi ve şimdi herkes tatile çıkmış gibi” dedi.

Açıklamasının devamında, “ABD’de aşılama çalışmalarının hızlanması ve bahar tatili sezonu arasında güçlü bir bağ var ve bence birçok kişinin dikkati piyasalar üzerine yoğunlaşmıyor” ifadesini kullandı. Nisan ayının işlem hacimleri aynı zamanda Paskalya tatili nedeniyle de düşüşe geçti. Yine de piyasalarda görülen yavaşlama yatırımcıların, birçok borsanın ard arda rekor kırmasının ardından yorgun düştüğüne işaret ediyor. Emlak ve emtia gibi diğer piyasalarda da daha spekülatif yatırımlar ise yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Kurumsal ve devlet borcu tahvil piyasalarında da işlem hacimlerinde azalma görülüyor. Tahvil ve swap işlemlerinin yapıldığı platform Tradeweb’de günlük ortalama hacim mart ayında, bir önceki ayki 1 trilyon dolarlık seviyeden 900 milyar dolara düştü. Mart ayında ise yatırımcıların enflasyon konusundaki endişeleri ve ABD’nin faiz oranı artırımı konusundaki zamanlamasına yönelik spekülasyonlar piyasalarda volatilitenin artmasına neden olmuştu.

New York merkezli Piper Sandler Analisti Rich Repetto, düşüşe rağmen ABD’nin hisse yatırımı hacminin pandemi öncesi seviyelerden yüksek olduğunu söyledi. ABD’nin hisse opsiyonlarında ortalama günlük hacim nisan ayında %14 düştü ancak 2020’nin rekor günlük ortama hacminin üzerinde seyretmeye devam etti. Oxford Economics Analisti John Canavan, hükümet tahvilleri ve Hisse piyasalarının geçtiğimiz ay yön arayışında olduğunu söyledi. Ancak duraklamanın uzun sürmeyeceğini tahmin ediyor.

 

 

 

Ekonomi