Cephe Kaplama Çeşitleri

Cephe Kaplama Çeşitleri

Cephe kaplamaları günümüzde en sık tercih edilen dış dekorasyon malzemeleridir. Cephe kaplamaları ile birlikte binanın ve evin pek çok niteliğe kavuşması amaçlanır. Bu nitelikler dolayısıyla cephe kaplama sistemi her alanda kullanılır.

 Cephe Kaplama İşlemi Nedir?

 Cephe kaplama işlemi, çeşitli malzemelerden oluşan yapıların binaları ve evleri daha korunaklı bir hale getirilmesi amacı ile bu binalara ve evlere monte edilmesi işlemine denir. Bir başka ifade ile cephe kaplama işlemi, ısı yalıtımını sağlayan malzemelerin kullanılarak binaların iç ve dış cephe kısımlarının mimari veya teknik bakımdan giydirilmesini ifade eder. Cephe kaplamaları sadece yalıtım amaçlı değil estetik amaçla da yapılır.

 Cephe Kaplama İşleminin Özellikleri

 Cephe kaplama işlemi, çok sayıda özellikleri bünyesinde barındırır. Bunlardan en önemlisi ısı ve ses yalıtımını gerçekleştirmektir. Cephe kaplama işlemlerinin inşaatı sırasında kullanılan taş yünü ile birlikte binaların ve evlerin içerisindeki ısı kontrolü sağlanır. Isı geçişlerine izin verilmez. Böylece binanın yapıldığı mekânın iç kısmı daha sıcak hissedilir. Bir başka özelliği ise cephe kaplama işleminin ses izolasyonunun gerçekleştirmesidir. Yapılan kaplamalar sesin dışarı gitmesini engeller. Bununla birlikte dışarıdan kaynaklanan gürültünün ise içeri geçmesine izin vermez. Bir başka ifade ile cephe kaplamalarının yapıldığı evlerin ve binaların iç kısımları daha sessiz bir yapı kazanır. Bu durum binanın hem iç yapısını hem de dış yapısını olumlu yönde etkiler.

 Cephe Kaplama Çeşitleri

 Çok sayıda ve çeşitte cephe kaplamaları mevcuttur. Bu kaplama çeşitleri uygulanacak olan mekana, eve ve binaya göre farklılıklar gösterir. Bu farklılıkları binanın yapısı ve tercihler belirler. Belli başlı cephe kaplama çeşitleri; silikon cephe kaplamaları, ahşap cephe kaplamaları, alüminyum kompozit cephe kaplamaları, doğal taşlar ile yapılan cephe kaplamalarını kapsar.

 Doğal taşlardan yapılan cephe kaplamaları uygulanan mekânın daha estetik bir şekilde görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Bu nedenle doğal taşlar ile yapılan cephe kaplamaları oldukça yaygındır. Bunun dışında silikon cephe kaplamalarının bir başka adı cam cephe kaplamalarıdır. Bu cephe kaplama çeşidinde bina tamamen camlarla kaplanır. Daha çok büyük mekanlarda ve iş merkezlerini bu yapıları görmek mümkündür.

Ekonomi