Çip sorunu otomotiv sektörünü derinden etkiliyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Danışmanlık firması AlixPartners, krizin 3,9 milyon araç üretimini etkileyeceğini tahmin ettiği için, küresel yarı iletken çip kıtlığının bu yıl otomobil üreticilerine 110 milyar dolarlık gelir kaybına mal olacağını söyledi.

Firma Cuma günü yaptığı açıklamada, çip sıkıntısının, otomobil üreticilerinin şu anda “proaktif” olma ve gelecekte kesintileri önlemek için daha uzun vadeli “tedarik zinciri esnekliği” yaratma ihtiyacını ortaya çıkardığını söyledi.

Otomobil üreticilerinin geçmişte, egzoz yıkama sistemlerinde kullanılan paladyum ve platin gibi değerli metaller dahil olmak üzere belirli hammaddelerin üreticileriyle doğrudan tedarik anlaşmaları vardı.

Değerli metal tedariklerini güvence altına almaya yönelik daha doğrudan yaklaşım, bu pazardaki arz ve fiyat kesintisinden sonra başlatıldı.

AlixPartners’ın küresel otomotiv uygulamasının eş lideri Mark Wakefield, otomobil üreticilerinin artık yarı iletken üreticileriyle doğrudan ilişkiler geliştirmeyi düşündüklerini söyledi.

Wakefield, otomobil üreticilerinin geçmişte yarı iletkenler veya diğer hammaddeleri satın almak ve bu tür anlaşmaların mali yükümlülüklerini üstlenmek için uzun vadeli taahhütlerde bulunma konusunda isteksiz davrandıklarını söyledi.

Ayrı bir gelişmede, Ford Motor Co (F.N) Perşembe günü yaptığı açıklamada, küresel yarı iletken kıtlığına yanıt olarak otomotiv parçalarını daha erişilebilir çipler kullanacak şekilde yeniden tasarladığını söyledi.

 

 

 

Ekonomi