Dolar güne yatay başladı, gözler Hazine’de

Yurt dışında önemli bir verinin olmadığı günde, yurt içinde Hazine ihaleleri takip edilecek.

Döviz kurları dün olduğu gibi sakin bir seyirle güne başladı. Dolar/TL 8,25-8,30 bandında hareket ederken, euro/TL ise 9,94-9,95’lerde işlem görüyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in ABD bankacılık sisteminin önde gelen regülatörlerinde Office of the Comptroller of the Currency-Para Birimi Denetleyici Ofisi’nin (OCC) başına yeni bir isim getirmeyi planladığı öne sürüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD’nin ekonomik görünümünü parlak olduğunu ancak düşük ücretli işçiler için ekonomik toparlanmanın daha yavaş şekilde ilerlediğini söyledi. Powell, politika yapıcıların bu gruplar için politika desteğini sürdürmelerine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Powell, Fed’in dijital paraya ilişkin politika konuları üzerinde çalışmasının daha “erken aşamaları”nda olduğunu söyledi.

New York Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin bu yıl muhtemelen çok güçlü bir yıl geçireceğini, ancak Fed’in para politikası desteğinin agresif seviyesini düşürmesine yakın zamanda ihtiyaç olmadığını söyledi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, ABD ekonomisinin hala Fed’in tahvil alım programında herhangi bir azaltımı değerlendirmeye başlamak için koyduğu çıtayı yakalamanın gerisinde olmaya devam ettiğini savundu.

YURT İÇİ GÜNDEM

Hazine, 13 ay vadeli kuponsuz tahvili ilk kez piyasaya sunarken, 4 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvili yeniden satacak.

Merkez Bankası “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporunu (10.00), reel efektif döviz kuru verilerini (14.00) açıklayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Odile Renaud-Basso ve heyetiyle video konferans yöntemiyle görüşecek (15.30).

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Slovenya Dışişleri Bakanı Anze Logar görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

YURT DIŞI GÜNDEM

ABD’de dış ticaret (15.30), fabrika siparişleri (17.00), API petrol stokları (23.30) verileri bulunuyor.

Çin ve Japonya piyasaları, haftanın ilk günü olduğu gibi bugün de kapalı bulunuyor.

 

 

 

 

Ekonomi