Emekli askerlerin darbe planı

“Alman halkını koruyacağımıza ant içtik. Halkımızın şimdi bize ihtiyacı var. Bu hükümeti devirmemiz gerekiyor.” Bu sözler, Almanya’da kimliği verilmeyen bir emekli askere ait. Alman basınında çıkan haberlere göre, emekli ve eski askerlerden oluşan 13 bin kişilik bir grup, mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden bir araya geldi.

PROTESTO GÖSTERİLERİNE SIZIP DARBE YAPACAKLARDI
Merkel hükümetinin korona virüs salgını önlemlerine karşıt olan grup, başkent Berlin’de düzenlenen gösterilere sızıp, darbe yapmayı planladı. The New York Times, son aylarda hareketin korona virüs kısıtlamalarına karşı protestoların da ötesine geçerek “devletin kendisini” de hedef aldığını, buna “liderler, işletmeler, basın ve küreselleşme”nin de dahil olduğunu yazdı. Emekli asker grubunda “Reichbürger” isimli aşırı sağcı grubun üyeleri de bulunuyor. Eski general ve albayların da parçası olduğu grubun içinde aşırı sağcı “Alternative Fur Deustchland” partisi üyeleri de var.

“SAVAŞIN TAM ORTASINDAYIZ”
Güvenlik uzmanları, gruptaki yazıları incelemeye aldı. İsmi gizli tutulan üst düzey emekli askerlerin bazı ifadelerini kamuoyuyla paylaştı. Yazışmalarda “Savaşa gitmiyoruz. Savaşın tam ortasındayız” ve “Başkenti kuşatma çemberi altına alarak sonuna kadar savaşmamız gerekiyor” gibi ifadeler dikkat çekti.

PROTESTOLAR ŞİDDETİNİ ARTIRDI
Sokağa çıkma kısıtlamalarına karşıtı duyarlılık, geçen yıl salgının patlak vermesinden bu yana Almanya’da şiddetini artırdı.

Berlin’de, aşı karşıtı kampanyacıların ve suikasta kurban giden Robert F. Kennedy’nin oğlu Robert F.Kennedy Jr’ın da aralarında bulunduğu konuk konuşmacıların yer aldığı büyük ölçekli bir dizi yürüyüş düzenlendi.

MECLİS BİNASINI BASMAYA ÇALIŞTILAR
Alman hükümetinin korona virüse karşı yürüttüğü politikaların protesto edildiği gösteriler sırasında bir grup gösterici Berlin’deki Alman Federal Meclis binası Reichstag’ın önündeki barikatları aşarak binaya girmeye çalıştı. Göstericiler ve polis arasında arbede yaşandı. Polis göstericileri biber gazı kullanarak geri püskürttü.

Olaylar öncesinde Reichstag’ın önünde düzenlenen protestolarda göstericilerden bazıları Alman İmparatorluğu ve Nazi Almanyası sırasında kullanılan siyah-beyaz kırmızı renkli Reich bayrağı açtı. Olaylarda 300 gösterici tutuklandı.

“O BAYRAKLAR UTANÇ VERİCİ”
Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Herkesin koronayla mücadele önlemlerine karşı çıkma ve elbette kendi fikirleri için protesto yapma hakkı var.” dedi ve ekledi:

“Ancak kimse bunun için aşırı sağcıların peşinden gitmemeli, polisleri tehlikeye atamamalı ve birçok kişiyi enfeksiyon riskine sokmamalı. Meclisin önünde Reich bayrakları utanç verici.”

Almanya’da geçen hafta Federal Meclis ve Eyalet Temsilcileri Meclisi tarafından kabul edilen korona önlemlerine ilişkin yeni yasa yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme, eyalet farkı gözetmeksizin aynı önlemlerin uygulanmasını mümkün kılacak. Reuters, yürürlüğe giren yeni yasayı protesto etmek isteyen göstericilerle protestocuların, Berlin’de tekrar çatıştığını duyurdu.

TELEGRAM KULLANIYORLAR
Haber ajansı, polisin “şişe atan ve bariyerleri aşmaya çalışan ayrıca memurlara saldıran ve mesafe kurallarını göz ardı eden göstericilere karşı biber gazı kullanadı.

New York Times’ın haberinde “Korona virüs inkarcıları ve komplo teorisyenlerinden kaynaklanan tehlike, olağan, politik olarak yönlendirilen grupların ortaya koyduğu kalıba uymuyor” diye yazdı. Yani “devleti gayri meşrulaştırmaya çalışan davalarla özel olarak görevlendirilmiş bir birim” oluşturulacak.

65 binden fazla aboneye sahip olan grup, şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram kullanıyor ve takipçilerini sosyal medyadan buluyor.

Ekonomi