Endeks kısa vadede teknik olarak gücünü koruyor

Endeks kısa vadede teknik olarak gücünü koruyor

Güne güçlü alımlarla başlayan BİST100 endeksi gün içinde de yükselişine devam etti ve %1.36 artışla 1,460 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 18.2 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 77 hisse değer kazandı, 15 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.27 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise satıcılı seyir izleniyor.

Haftaya sakin başlangıç yapan yurtdışı hisse piyasaları, özellikle ABD’de hisse endekslerindeki kar satışlarıyla geriledi. ABD’de düşüşte yine teknoloji endeksi başı çekerken, Apple, Microsoft, Facebook, Amazon, Netflix gibi şirketler %3’e yakın değer kaybetti. Son dönemde iyice hızlanan emtia hareketi, enflasyon ve büyüme beklentileri özellikle teknoloji şirketlerinden döngüsel şirketlere geçiş temasını destekliyor. ABD’de ki bu satış diğer ülkelere da negatif yansıyor. Nitekim, Asya’da endeksler %2-3 satıcılı seyrediyor. Çin’de bugün açıklanan tüketici enflasyonu beklentilerin altında gerçekleşirken, üretici fiyatları ise yükselişini sürdürüyor. Çin’de de TÜFE-ÜFE makası son verilerde açılmaya başladı. ABD’de yarınki enflasyon verisi piyasalar açısından daha kritik olacaktır. Bugünkü veri akışı ise yurtdışında sakin, içeride de sanayi üretimi, cari denge, PPK toplantı notları yayınlanacak.

BIST-100 endeksinin kar satışlarıyla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede teknik olarak gücünü koruyan endekste 1,455-1,445 destek seviyeleri iken 1,445 kısa vadeli zarar-kes seviyesi olarak takip edilebilir. 1,480-1,500 bant hedefimizi ise korumaya devam ediyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri
• İşsizlik oranı 2021 Mart’ta %13,1 oldu.

 

 

 

 

Ekonomi