Endekste yön arayışı devam ediyor

• Türkiye’de korona virüs vaka sayısı 24.733 artarak 4.4.900.121’e yükseldi. Korona virüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.501 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 347 kişi artarak 41.191’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.515.819.
• Koca: Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak test sayıları düşürülerek vaka sayılarının düştüğü yönünde asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı değerlendirmeler görüyoruz. Özetle test sayılarının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil, sonucudur .
• İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine market tedbirleri konulu bir genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları dışında ürün satışına izin verilmeyecek. Marketler 7 Mayıs’tan itibaren alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünleri satamayacak .
• Irak’ta ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri askerlerinin bulunduğu Beled Askeri Hava Üssü’ne en az 3 Katyuşa roketi ile saldırı düzenlendiği bildirildi.
• Fed Başkanı Powell, Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu’na hitaben yaptığı konuşmada, “ABD ekonomisi düzeliyor ancak bu herkes için eşit oranda olmuyor” dedi.
• Powell: Dijital para konusunda aktif olarak çalışıyoruz, bir yarış içinde değiliz . Dijital para çıkarma konusunda henüz karar almış değiliz.
• ABD Başkanı Biden, dünyadaki diğer ülkelere de yardımcı olmak adına Covid-19 aşılarının üretimini artırma sözü verdi.
• Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier, Alman çelik sanayisinin yeşil üretimde yeniden yapılanmasında destekleyeceklerini söyledi.

Ne Olacak?

• Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, İngiltere’de İmalat PMI, ABD’de Dış Ticaret Dengesi açıklanacak.
• TCMB Faiz Kararı Perşembe günü açıklanacak.
• New York’ta 17 Mayıs’tan itibaren 24 saat metro hizmetine yeniden başlayacak. 19 Mayıs’tan itibaren Covid sınırlamalarında kapsamlı gevşetme adımları atılacak .
• Borsa İstanbul’un bu sabah hafif satıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Bu hafta ABD’de tarım dışı istihdam başta olmak üzere göstergelerin hem de yeni teşvik paketine dair gelişmelerin altın ve tahvil üzerinde etkili olması bekleniyor. 10 yıllık tahvil faizinde %1,60 – 1,65 aralığı önemli bölge olarak izlenirken ons altında ise 1.800 dolar seviyesi en yakın direnç olarak görülüyor.

Küresel risk iştahının yüksek olduğu dönemde sermaye akışının diğer gelişen ülkelere göre zayıf olması ve yurt içinde de merkez bankasına dair endişelerin artmasıyla borsada 1.450-1.350 puan aralığında işlemler gerçekleşiyor Geçen hafta 8,48’e kadar çıktıktan sonra 8,15’e kadar çekilen dolar/TL gündemin oldukça yoğun olduğu haftaya dalgalı bir başlangıç yaparken, günün ikinci bölümünde sakin bir seyir geçirdi.

Enflasyon öncesi 8,33’ün üzerine çıkan dolar/TL, yükselişlerini geri verirken tekrar 8.27’lere geri çekildi. İSO tarafından açıklanan PMI endeksi, geçen yılın Nisan ve Mayıs aylarında Covid – 19 nedeniyle verinin hesaplanmaya başladığı tarihten bu yana gördüğü en düşük seviyeye inmişti. Haziran’dan itibaren güçlü bir toparlanma başladı ve bu güçlü seyir bugüne dek sürdü.

Nisan ayında endeks 50,4 seviyesinde gerçekleşti. diğer taraftan Nisan Ayı enflasyonu beklentilerin altında açıklandı. Nisan ayında TÜFE %1,80 olan beklentilerin altında %1,68 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Mart’taki %16,19 seviyesinden Nisan ayında %17,14’e yükseldi. ÜFE ise aylık bazda %4,34 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %31,20 seviyesinden Mart ayında %35,17’ye yükselmiş oldu. TCMB’nin 6 Mayıs’ta Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddesi korona virüs salgını, tam kapanmanın etkileri, jeopolitik riskler ve siyasi konular ile bunlara ilişkin oluşan ekonomi adımları olacaktır. 6 Mayıs’ta gerçekleşecek PPK toplantısında faiz artırımı öngörmüyoruz.

BİST 100 endeksi tarafında ise endeks 60 g HO’nun geçtiği 1.435 puan ile 200 g HO’nun geçtiği 1.345 puan arasında yön arayışı devam ediyor. Kısa vadede 1.435 puan önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken 1.400 ve 1.385 seviyeleri de kuvvetli destek seviyesi olarak izlemeye devam ediyoruz.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif satıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Haziran kontratı, Pazartesi günü 1.471 – 1.510 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.507 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 32.402 artarak 498.199 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1464 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, özellikle 1.550’nin üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.650 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.490 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.418 ve 1.530 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.490 ve 1.480 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

 

 

 

Ekonomi