Endekste yükseliş potansiyeli mi, dip arayışı mı?

Endekste yükseliş potansiyeli mi, dip arayışı mı?

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan BİST 100 endeksi teknik analizinde, kısa bayram haftasında oynaklık sergileyen endeksteki kritik seviyelere dikkat çekiliyor.

Analiz şu şekilde:

Yurtiçi piyasalarda geçtiğimiz hafta TCMB faiz kararı açıklandı. TCMB politika faizini beklentiler dâhilinde %19,00 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metninde ‘sıkı duruş’ yerine ‘mevcut duruş’ yazılması dikkat çekerken, metne “Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar mevcut para politikası duruşu sürdürülecektir’ ifadesi eklendi.

ABD tarafında ise geçtiğimiz haftalarda yeni rekorlar kırıldı. Özellikle FOMC toplantısında yüklü tahvil alımlarını azaltmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını belirtmesi küresel piyasalarda risk iştahını artırdı. Ancak geçtiğimiz hafta gelen beklentilerin çok altındaki Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası ‘’bunun tek seferlik bir durum’’ olduğu görüşü yarın açıklanacak enflasyon verisinin de beklentilerden yukarı gelebileceği endişesi ile küresel piyasalarda risk iştahı azaldı.

BİST100 endeksi tarafına bakıldığında ise 15.000’lere kadar düşen korona virüs vaka sayıları ve Sağlık Bakanı’nın aşı tedariki ile yaptığı pozitif açıklamalar piyasalar destekledi. Ancak endeks Bayram haftasına küresel piyasalara paralel negatif başladı.

BİST100 endeksinde 60 g HO geçtiği 1.430 seviyesi kuvvetli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin üzerinde kalınması durumunda hisse bazlı hareketliliğin ve yükseliş potansiyelinin korunduğunu düşünüyoruz. 1.515 seviyesinden geçen gap’in kapanma olasılığı artabilir. Aksi halde 1.430 destek seviyesinin altında oluşacak kapanışlar yeni bir destek seviyesi veya dip arayışlarını gündeme getirebilir.

Ekonomi