Eski Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, KARDEMİR yönetimine atandı

Karabük Demir Çelik Sanayi (#KRDMA, #KRDMB, #KRDMD), şirket bünyesinde boşta bulunan yönetim kurulu üyeliğine atama yapıldı.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, şirketin yönetim kurulu tarafından oy birliğiyle alınan kararla, boşta bulunan yönetim kurulu üyeliği görevine Eski Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk‘un atandığı duyuruldu.

9 Temmuz 2018’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevini üstlenen Zehra Zümrüt Selçuk, 21 Nisan 2021’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ikiye ayrılarak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kurulmasının ardından görevini bırakmıştı.

Zehra Zümrüt Selçuk kimdir?

Zehra Zümrüt Selçuk, 1979 yılında Ordu’da doğdu. İlk ve ortaöğretimi süresince okula sırasıyla İzmir, Siirt ve Giresun illerinde devam ettikten sonra, 1996 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu.

Türkiye 49.’su olarak Bilkent Üniversitesi ekonomi bölümünü tam burslu olarak kazandı ve iktisadi ve idari bilimler fakülte üçüncüsü olarak mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde Michigan Üniversitesinde ekonomi doktorası eğitimine, Teksas Eyalet Üniversitesinde devam etti.

2003-2007 yılları arasında Teksas Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak bir süre çalıştı. İslam İşbirliği Teşkilatı organlarından İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezinde (SESRIC) çalıştı. Sonrasında aynı kurumda yöneticilik de yaptı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Ankara temsilciliği, Kadın Platformu üyeliği, Satrançla Büyüyorum Derneği yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

9 Temmuz 2018’de Türkiye’nin ilk aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanı atandı. Selçuk, Ruhsar Pekcan ile birlikte, 66’ıncı hükümette yer alan iki kadın bakandan birisi oldu.

Selçuk, 21 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye ayrıldı, yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kuruldu. Söz konusu kararın ardından Selçuk, görevinden ayrıldı.

 

Ekonomi