Eski zamanlarda yapılan gebelik testleri

Eski zamanlarda yapılan gebelik testleri

Kan testi yok, ultrason yok, gebelik testi yok. Peki eski dönemlerde kadınlar hamile olup olmadıklarını nasıl anlıyorlardı? İşte eski dönemlerde evdeki malzemelerle yapılan ilginç hamilelik testleri.

Çamaşır suyu testi

Çamaşır suyu hamileliğinizi doğrulamak için kullanılabilir. Birçok kadın bu yöntemi kullanıyordu.

Malzemeler:

– 2 yemek kaşığı çamaşır suyu

– Plastik kap.

Hazırlanışı:

Plastik kabın içine çamaşır suyu koyulur. İdrar çamaşır suyunun bulunduğu kabın üzerine eklenir. Köpük oluşursa sonuç pozitiftir, köpük oluşmadıysa sonuç negatiftir.

Şeker testi

Bu test, eski zamanlardan kalan en güvenilir ve en kolay yöntemlerden biri olarak bilinmektedir.

Malzemeler:

– 1 yemek kaşığı şeker

– 1 adet plastik kap

Hazırlanışı:

Plastik bir kapta idrar toplanır. Diğer bir kaba 1 yemek kaşığı şeker konur. İdrar, şeker koyulan kabın içine dökülür. İdrardaki şekerin reaksiyonu gözlemlenmek için birkaç dakika beklenir. Şeker koyulduğu gibi duruyorsa, sonuç pozitif demektir. Şeker azalıp idrara karıştıysa yani şeker idrarda çözünmüş ise hamile değilsiniz demektir.

Diş macunu testi

Diğer yöntemlerden biri ise diş macunu ile yapılan testtir. Bu test için ihtiyacımız olan bir adet diş macunudur.

Malzemeler:

– Diş macunu

– Küçük bir kap.

Hazırlanışı:

Bir kaba az miktarda diş macunu sıkılır. Kabın içine idrar eklenir. Diş macunu köpüklenir veya mavi renge dönüşürse, sonucun pozitif olduğunu düşünülürdü.

İdrar testi

İdrar sabah kalkar kalkmaz bir kavanozun içine yapılır. 24 saat dokunmadan bekletilir. Sonra idrarın üstünde ince bir tabaka oluşursa sonuç pozitiftir. İdrarda herhangi bir değişiklik olmazsa sonuç negatif olarak değerlendirilir.

Sabun testi

Bir parça sabun üzerine idrar yapılır. Sabun kabarcıklar oluşturursa sonuç pozitiftir. Sabun üzerinde kabarcık oluşmadıysa sonuç negatiftir.

Kabartma tozu testi

Mutfak malzemesi olan kabartma tozu ve sodayı kullanarak da hamilelik testi yapılabilir.

Malzemeler:

– 2 yemek kaşığı

– 2 yemek kaşığı kabartma tozu

Hazırlanışı:

Plastik kabın içine kabartma tozu eklenir. İdrar kabartma tozunun bulunduğu kabın üzerine eklenir. (Birkaç dakika ) 2 yemek kaşığı olacak şekilde sodayı da ekledikten sonra bu karışımın reaksiyonu sonucu karbonat köpürürse pozitiftir, karbonat köpürmezse sonuç negatiftir.

Sirke testi

Sirke her şeyde kullanılabildiği gibi gebelik testinde de size yardımcı olur.

Malzemeler:

– ½ su bardağı beyaz sirke

– Plastik kap

Hazırlanışı:

Plastik kabın içine beyaz sirke koyulur. İdrar sirkenin bulunduğu kabın üzerine eklenir. Renk değiştirirse sonuç pozitiftir, renk değiştirmezse sonuç negatiftir.

Not: Evde yapılan bu gebelik testlerinin hiçbir bilimsel değeri yoktur ve doğruluğu kanıtlanmamıştır. Emin olmak için mutlaka kan ve idrar tahlili yaptırmalısınız.

Kaynak: haberverildi.com

Sağlık