Faiz artırım süreci ne zaman başlar?

Faiz artırım süreci ne zaman başlar?

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Fed’in ultra gevşek para politikasının değiştirmeyi değerlendirmeye başlamadan önce, zayıf istihdam artışına ve yüksek enflasyona işaret eden son verilerin daha birkaç ay devam ettiklerini görmesi gerektiğini söyledi.

Enflasyonun gelecek 2 yılda Fed’in yüzde 2 hedefinin üzerinde, yüzde 2,25 ile 2,5 arasında olmasını beklediğini belirten Waller, bunun Fed’in bir dönem için yüksek enflaylona imkan verme çabalarına paralel bir durum olacağını vurguladı. Ancak Waller, enflasyonun her ay yüzde 4’ün üzerinde gelmesi halinde bunun kendisinin çok endişelendireceğini de belirtti.

EKONOMİ NORMALE DÖNÜYOR

St Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD’de GSYH’nın Haziran sonunda yeni bir zirveye ulaşacağını ve geçtiğimiz yıl ortaya konan öngörülerden çok daha önce pandemi öncesi tepe noktasına döneceğini savundu.

ABD’de politika yapıcıların uyguladıkları hanehalkını korumaya yönelik mali stratejinin ilk anda umulanın oldukça ötesinde başarılı olduğunu belirten Bullard, milli gelirin trend oranının üzerinde bir büyümeye hazır olduğunu vurguladı.

ABD MİLLİ GELİRİ 19 TRİLYON DOLAR

GSYH’nın 2019 sonunda 19,2 trilyon dolara ulaştığını ve 2020 yılında yaşanan gerilemenin ardından 2021 yılının ilk 3 ayında tekrar yıllık bazda 19 trilyon dolar seviyesine geri geldiğine işaret eden Bullard, “ABD ekonomisi şimdi döngünün büyüme aşamasına giriyor” diye konuştu.

Bullard ayrıca, ABD Hastalık Kontrol Merkezi’nin ticaretin normale dönmeye başlamasının güvenliği olduğuna dair inancı artıracak şekilde maske kullanım zorunlugunu gevşetmesinin ABD ekonomisinde büyümeyi artıracağını savundu. Bullard, “CDC’nin kararı çok güçlü büyüme için bir reçete gibi” diye konuştu.

ABD Hastalık Kontral Merkezi, COVID-19’a karşı aşılanmış olanların açık veya kapalı alanlarda maske takmaları, sosyal mesafe kurallarına uymaları zorunluluğu olmadığını duyurmuştu.

 

 

 

Ekonomi