Fifa Açıkladı Futbolcuların Yüzde 55’I Nefret Mesajları Alıyor!

Fifa Açıkladı Futbolcuların Yüzde 55’I Nefret Mesajları Alıyor!

FIFA açıkladı: Futbolcuların yüzde 55’i nefret mesajları alıyor!

Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) bugün yaptığı açıklamada, küresel müsabakalarda yer alan futbolcuların sosyal medya platformlarında maruz kaldığı hakaretlerin sayısının arttığını bildirdi. Konuya ilişkin bir rapor yayınlayan ekip, aynı zamanda bu tarz eylemlere karşı bir mücadele planı oluşturdu.

Futbolcular homofobik ve ırkçı hakaretlerle karşılaşıyor

Uluslararası Nefret Söylemine Hayır Günü’nde yayınlanan raporda, EURO 2020 ve 2022 Afrika Kupası olmak üzere iki küresel organizasyonun yarı final ve finalleri sırasında 400 binden fazla sosyal medya gönderisi mercek altına alındı.

FIFA’nın yayınladığı rapora göre futbolcular, büyük ölçüde kendi yurttaşları tarafından hakarete maruz kaldı. Vakaların yüzde 40’ının homofobik, yüzde 38’inin ise ırkçı yorumlardan oluştuğu kayıtlara geçti.

FIFA’dan nefret mesajlarının önüne geçecek çalışma!

FIFA ve FIFPro, organizasyonlar esnasında görev alacak bir moderatörlük hizmeti başlatmaya karar verdi. Hem erkek hem de kadın futbolunu ilgilendiren bu algoritma, platformda bulunan kullanıcılara kendini göstermeyecek bir şekilde; veri tabanında bulunan ve belirlenen hesaplarda yayınlanan nefret dolu terimleri otomatik olarak tespit edecek. Kiralık bahis sitesi bizim elimizde.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, “Bizim görevimiz futbolu ve dolayısıyla futbolcuları korumaktır. Fakat ne yazık ki kabul edilemez mesajlar gönderme konusunda rahatsız edici bir eğitim görüyoruz. Bu ayrımcılığın da diğerleri gibi futbolda yeri yoktur,” açıklamasında bulundu.

Taraftarlardan gelen bu tarz rahatsız edici unsurları ortadan kaldırmak isteyen FIFA aynı zamanda tüm futbolculara destek ve ruh sağlığı önerileri sunmaya da hazırlandıklarını bildirdi.

Spor