Genç yatırımcıların hisse tavsiyesi için yeni adresi

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Genç yatırımcıların hisse tavsiyeleri için yöneldikleri adreslere canlı chat odaları da eklendi. Reddit, TikTok ve YouTube gibi popüler borsa işlem ve sosyal medya platformları yeni bir amatör yatırımcı dalgasının ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştu. Şimdi yatırım alanına yönelik başlıkların açıldığı canlı chat odaları imkanı tanıyan mobil uygulamalar geniş kitlelere hitap ediyor.

Discord ve Telegram gibi chat start-up’ları piyasa trendlerini takip etmek ya da yatırım tavsiyesi almak için kullanıyor. Bu uygulamalar ise daha önceden kaydedilmiş mesajlardan ya da videolardan oluşan sosyal medya platformlarına kıyasla çok daha hızlı bir iletişim imkanı sağlıyor.

Konuşmalar genellikle bir kullanıcının bir hisseyle ilgili genel bir soru sorması ya da alım-satım yaptığını açıklaması ile başlıyor. Grupların üyeleri ise yanıt veriyor. Konuşmalar genellikle Reddit gibi forum platformlarından çok daha hızlı ilerliyor, gizli kalıyor ve daha eğlenceli olabiliyor.

Örneğin Discord server’larında davet linkeri bulunuyor ve chat odalarına Reddit’te yer alan sayfalara erişilebilen kolaylıkta erişilemiyor. 2015 yılında kurulan Discord bilgisayar oyunları oynayanlar için bir mesajlaşma platformu olarak yola çıktı. Ancak o dönemden bu yana aynı ilgi alanlarını paylaşan insanların buluşma noktası haline geldi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, 140 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunduğunu söyleyen şirkete yakın zamanda Microsoft talip oldu. Discord görüşmeleri sonlandırdı ve şimdi halka arzını planlıyor.

Telegram’da ise insanlar kullanıcıların yürüttüğü kanallar üzerinden hisseleri tartışıyor. Bazı kanalları takip edebilmek için ücret isteniyor. Clubhouse Software ise sesli chat odası uyulaması ve yatırım alanına yönelik birçok chat odası bulunuyor. Ancak şimdilik uygulamanın kanallarına erişmek için herhangi bir ücret talep edilmiyor. borsagundem.com’un derlemesine göre, bu sayfaları yöneten kullanıcılar ise tavsiyeleri için para ödemeyi kabul edecek bir takipçi sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Veri şirketi Sensor Tower’ın Satış Direktörü Anthony Bartolacci, Discord’un son dönemdeki büyümesinin kaynağının, mobil oyunların yükselişini tetikleyen güçle aynı olduğunu söyledi. Karantina uygulamalarında evde kalan insanlar, ilgi çekici alanlara yöneliyor.

Yatırım konularına yönelik canlı chat odalarının yükselişi, dijital banka Zelf’in CEO’su ve kurucusu Elliot Goykhman’a göre genç tüketicilerin finans alanına yöneldiğinin bir işareti. Discord üzerinde 4,00 üyeye sahip Next Gen Investors isimli bir grubun lideri, Tyrell Dukes, “bu yeni bir yatırımcı dalgası dedi”. Açıklamasının devamında, “bence yatırım tavsiyesi veren geleneksel danışmanlar giderek ortadan kalkacak” ifadesini kullandı.

 

 

 

Ekonomi