Hafif alıcılı başlangıç bekleniyor

Hafif alıcılı başlangıç bekleniyor

• Türkiye’de korona virüs vaka sayısı 15.191 artarak 5.031.332’ye yükseldi. Korona virüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.102 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 283 kişi artarak 43.029’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.716.918.
• Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, maruz kaldığı çifte standarda ve engellemelere rağmen stratejik hedefi olan AB üyeliği yolunda kararlı tutumunu ve çalışmalarını sürdürmektedir.
• Erdoğan: 17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız.
• Dışişleri Bakanlığı: İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği ve çok sayıda Filistinli sivilin yaralanmasına sebep olan saldırıları şiddetle kınıyoruz.
• Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevinden alınırken, yerine Mustafa Tuzcu atandı.
• Fransa, Türkiye’den gelenlere karantina zorunluluğu getirdi.
• İngiltere, Türkiye’yi 10 gün otel karantinası uygulanan ‘kırmızı listeye’ dahil etti.
• AB, BioNTech-Pfizer aşısından 900 milyonu opsiyonlu olmak üzere toplam 1,8 milyar doz alımı sağlayacak sözleşmeye onay verdi.
• Avrupa Komisyonu İç Pazar Temsilcisi Breton, birliğin Haziran sonrası için AstraZeneca’dan aşı siparişini yenilemediğini belirtti
• AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Covid – 19 aşılarının üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılması önerisine, “Fikri mülkiyet haklarından feragat sorunları çözmeyecek, kısa ve orta vadede tek doz aşı getirmeyecektir.” dedi.
• ABD Başkanı Biden: Ekonominin yeni desteklere ihtiyacı var. Ekonomide toparlanma biraz zaman alacak. Ekonomik toparlanma planlarını halen uygulamaktayız.
• ABD Hazine Bakanı Yellen, beklentilerin oldukça altında kalan istihdam verilerine ilişkin ‘’Nisan ayında istihdamdaki artışın ekonomide devam eden ilerlemeyi yansıttığını’’ söyledi.
• İran Cumhurbaşkanı Ruhani, nükleer anlaşmada tüm yaptırımların kalkması için uzlaşmaya vardıklarını, detaylar konusunda çalışmaların devam ettiğini açıkladı .
• TOGG, Stuttgart’taki de:hub’da tamamına sahip olduğu, TOGG Europe GmbH adıyla şirket kurmak için başvurusunu yaptı.
• Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, 29 Nisan’da uzaya fırlatılan ve enkazının büyük bir kısmı atmosferde yanan roketin dünyaya geri dönen kalıntıları Maldivler civarında Hint Okyanusu’na düştü.
• İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, yatırımcılara “Eğer tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” dedi.
• Londra Belediye Başkanlığı seçimini favori aday İşçi Partili Sadiq Khan kazandı. Başbakan Boris Johnson’ın Muhafazakar Partisi’nin adayı Shaun Bailey’nin seçimi yakın ara kaybetmesi ise başarı olarak öne çıktı.

Ne Olacak?

• Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor.
• Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı son olarak 26 Nisan tarihinde gerçekleşti. Kabine’nin 15 günde bir toplanacağı daha önce açıklanmıştı. Bu nedenle bir sonraki Kabine Toplantısı’nın bugün yapılması ön görülüyor.
• Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalarda risk iştahı yüksek olmakla birlikte, ABD’de tarım dışı istihdam şaşırttı. Nisan ayında 978.000 artış beklentisine karşılık 266.000 kişi artarak beklentilerin çok altında kaldı. Mart ayı verisi de 916.000’den 770.000’e aşağı yönlü revize edildi. İşsizlik oranının Mart’ta %6,0 seviyesine gerilemesinin ardından Nisan’da %5,8’e gerilemesi beklenirken %6,1’e yükseldi. İstihdam tarafında beklentinin çok altında bir artış olmasıyla piyasalarda ilk tepki dolar negatif oldu.

ABD Dolar Endeksi 90,50 seviyesine gerilerken ons altın ise 1.840 dolara yükselerek 11 Şubat sonrası zirveyi gördü. Dolar/TL ise Mart ayındaki sert dalgalanma sonrası geçen hafta 8,25 – 8,30 etrafında daha yatay bir seyir izlemeyi sürdürdü. Haftanın en önemli gündemi olarak takip edilen Merkez Bankasının faizleri sabit tuttuğu faiz kararı, piyasada ilk indirimin zamanlamasına yönelik birbirine zıt yönlü algılamalar yarattı. TCMB, Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ikinci Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini %19’da sabit tutarken enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruşun sürdürüleceğini belirtti. TCMB’nin bir önceki söylemi “Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.” şeklinde idi. Kararın açıklandığı sırada TL’de hafif değer kazanma ve daha sonrasında da TL’nin belirgin değer kaybetmemesi piyasanın TCMB’nin kararı ve açıklamaları ile ilgili negatif bir algısı olmadığına işaret etti.

BİST 100 endeksi tarafında ise endeks geçtiğimiz hafta 60 g HO’nun geçtiği 1.435 puan ile 200 g HO’nun geçtiği 1.345 puan arasında yön arayışı devam etti. Cuma günü 60 g HO’nun kırılması yeni bir yükseliş ihtimalini arttırdı. Kısa vadede 1.515 puan önemli bir direnç ve hedef olarak karşımıza çıkarken 1.425 ve 1.400 seviyeleri de kuvvetli destek seviyesi olarak izlenmeye devam edecek.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif alıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Haziran kontratı, Cuma günü 1.503 – 1.539 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.513 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 3.508 azalarak 530.900 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1501 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, özellikle 1.555’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.600 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.511 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.545 ve 1.555 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.522 ve 1.511 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

 

 

 

Ekonomi