Hedge fonlarda hisse satışı dalgası

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Daha önce ABD Merkez Bankası (FED) başkanı olarak görev yapmış olan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, faiz oranlarının yükseltilmesi gerekebileceği konusundaki yorumlarının piyasaları paniğe sürükleyeceğini ön göremedi. Ancak günün sonunda, yorumlarını geri aldı. Yine de Yellen’ın yorumları klasik bir rotasyonu ortaya çıkardı. Teknoloji hisselerinin ağırlıkta bulunduğu Nasdaq Composite endeksi %1,9 düşerken, Dow Jones Industrial Average hafif bir yükseliş gösterdi.

Ancak Market Watch’un haberine göre, ilginç olan tahvil piyasalarının bu hareketlenmeyi takip etmemiş olmasıydı. ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvilleri düşüşe geçerek, son üç ayın en düşük seviyesine yerleşti. Faiz piyasaları ise Yellen’ın faiz oranları konusundaki yorumlarında şaşırtıcı herhangi bir unsur görmedi. Döviz piyasası da volatilite göstermedi. Bu nedenle borsaların satışlara karşı hassas olduğu ihtimali düşünülüyor.

ABD borsalarında hisse alımı gerçekleştiren tek grup ise bireysel yatırımcılar oldu. Son üç haftadır bireysel yatırımcılar yoğun bir alım süreci içinde. Peki hedge fonlar neden endişeli? Yatırımcılar cuma günü açıklanacak istihdam raporunu bekliyor. FED yetkililerinin yükselen enflasyon sinyallerini görmezden gelme çabasına rağmen, hızla toparlanma gösteren istihdam piyasasını önemsememesi imkansız.

Açıklamasının devamında, “bu haftanın istihdam verilerinin yüksek gelmesi bekleniyor ve bu nedenle FED’in tahvil alımlarını yavaşlatmasının zamanlamasını belirleyecek” ifadesini kullandı. Standard Chartered Küresel G-10 Döviz Stratejisi Başkanı Steve Englander, istihdam verilerindeki toparlanmanın yatırımcıları korkutacağını ve piyasalarda belirsizlik yaratacağını söyledi.

 

 

 

Ekonomi