İsrail ordusu, Gazze’ye karadan saldırı başlattı

İsrail ordusu, Gazze’ye karadan saldırı başlattı

İsrail ordusu, İsrail askerlerinin Gazze’ye girdiğini duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Conricust yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne kara operasyonu başlattığını söyledi. Conricust, İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’ne girmeye başladığını vurgulayarak, operasyonla ilgili şu aşamada daha fazla detay veremeyeceğini kaydetti.

İsrail Savunma Bakanlığı 7 bin yedek askeri göreve çağırırken, muharebe birliklerinde tüm izinler iptal edildi.

Yoğun hava saldırıları sürerken, sosyal medyada yer alan görüntülerde Gazze’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin güneye doğru gittiği görüldü.

Hamas’ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları, Aşkelon, Aşdod, Beersheba ve Sderot’a 50 füzeyle saldırı düzenlediklerini açıkladı.

NETANYAHU’DAN SKANDAL AÇIKLAMA

Operasyon üzerine “Hamas’a ağır bir şekilde ödeteceğimizi söylemiştim.” diyen Netanyahu, “Son söz henüz söylenmedi, harekat gerektiği sürece devam edecek” ifadelerini kullandı.

ALTUN: BU HUKUKSUZLUK DERHAL SON BULMALI

İletişim Başkanı Altun, İsrail askerlerinin Gazze’ye girmesinin ardından sert tepki gösterdi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Altun şunları kaydetti:

“İsrail, katliamlarına ve terör eylemlerine aralıksız bir şekilde devam ediyor. İşgalci İsrail, yıllardır hukuksuz bir şekilde her türlü insan hakkını ayaklar altına alarak abluka altında tuttuğu Gazze’ye şimdi de kara operasyonu başlatıyor.

Filistin için uluslararası her platformda mücadele etmeye devam edeceğiz. İsrail’in bu hukuk tanımaz tavrının son bulması için ne gerekiyorsa yapacağız. Mücadelemiz Filistin tam anlamıyla özgürlüğüne kavuşana dek sürecektir. Bu hukuksuzluk ve işgal derhal son bulmalıdır.”

BMGK’DAN FLAŞ TOPLANTI KARARI

BMGK, pazar günü Gazze Şeridi’ndeki gelişmeleri görüşmek üzere toplanacak

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00’e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adıyla askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

Bayramda da durmayan İsrail saldırılarında 10 Mayıs’tan bu yana şehit olanların sayısı 103’e, yaralı sayısı 580’e yükseldi.

Ekonomi