Kapanma kararının sektörel ve hisse bazında etkileri

Kapanma kararının sektörel ve hisse bazında etkileri

Haftanın ilk işlem gününe yatay açılış ile başlayan BIST-100 endeksi, açılışın ardından hızlanan alımlarla güçlü seyretti ve günü 1,374 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 14.8 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 85 hisse değer kazandı, 12 hisse ise değer kaybetti. Endekse puan bazında en yüksek katkıyı Ereğli Demir Çelik verirken, sınai endeksi günü %3.64 yükselişle tamamladı. Bankacılık endeksi ise %0.70 primlendi. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.28 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda yatay seyir izleniyor.

Avrupa hisse endeksleri bilanço beklentilerinin etkisiyle dünü pozitif tarafta kapatırken, ABD ve Asya endeksleri günü karışık seyirle tamamladı. ABD’li teknoloji devi Apple, ülkedeki yatırımlarını hızlandırdığını, gelecek 5 yılda 430 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını açıkladı. ABD’de dün açıklanan dayanıklı mal siparişleri artış gösterse de, beklentilerin altında kaldı. Dolar endeksi ve ABD tahvillerinde yatay seyir sürerken, küresel piyasalar için haftanın önemli gündem maddeleri açıklanacak olan bilançolar ve Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan FED toplantısı olacak. İçeride ise gündem, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tam kapanma kararıydı. Karara göre, 29 Nisan’dan 17 Mayıs tarihine kadar tam kapanmaya geçilecek. Bu tarihler arasında istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek, şehirlerarası seyahatler izne tabi olacak, şehirlerarası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasite ile çalışacak, yüz yüze eğitime ara verilecek ve konaklama tesislerindeki rezervasyonlar yasak için istisna teşkil etmeyecek. Kapanma kararının ardından bugün havacılık hisselerinde hafif negatif, güçlü 1Ç21 finansalları kaydetmesi beklenen gıda-perakende hisselerinde ise pozitif bir fiyatlama görebiliriz. Bugün ayrıca, TAV Havalimanları, Tofaş ve Aselsan’ın 1Ç21 finansallarını açıklaması bekleniyor.

BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste 1,360-1,355 bölgesi ve 1,330 seviyesi destek, 1,380 ve 1,400 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 1,360 seviyesi üzerinde kalındığı sürece kısa vadede 1,400 direncine doğru hareketin sürebileceğini düşünüyoruz.

 

Ekonomi