Kripto paralarda geleceğin trendleri

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ethereum’da devam eden ralli, kripto paranın lider kabul edilen Bitcoin’in önüne geçeceği yönündeki söylentileri gündeme taşıdı. Bitcoin ve Ethereum arasındaki farklar, blockchain ve kripto uygulamalarının geleceği hakkında ne anlatıyor? Bitcoin blockchain ve kripto paraların finansal piyasa tartışmalarının bir parçası haline gelmesinden bu yana kripto para piyasasında lider konumunu sürdürdü.

1 trilyon doların üzerindeki piyasa değeriyle Bitcoin’in lider konumunun Tesla gibi önde gelen şirketlerden gelen destek ve kripto ödemelerinin önemli ödeme hizmeti sağlayıcıları tarafından mümkün kılınmasıyla sağlamlaştığı düşünülüyordu. 

Forbes’un haberine göre, piyasalarda geniş kitlelerin dikkatini çeken ve odak noktası olan birçok blockchain uygulaması Ethereum blockchain’inde gerçekleşti. Bitcoin kripto alanındaki tartışmaların öne çıkan ismi olmaya devam ederken, kullanım alanı ve uygulamalar açısından Ethereum ve Ethereum blockchain’inin blockchain uygulamalarının yeni aşamalarında lider olacağını söylemek yerinde olabilir. Başka bir deyişle kripto para piyasalarının geleceğini hangi kripto paraların belirleyeceği tartışılmaya başlanıyor.

1. Uygulamalar ve işlemler

Geçtiğimiz yıllarda en ateşli tartışmalardan biri de kripto paraların ödemelerde kullanılıp kullanılamayacağı konusunda oldu. Kimileri ise kripto paraların yalnızca spekülatif yatırım araçları olarak kalacağını savundu. ABD’de vergilendirme uygulamalarına göre tüm kripto paralar şimdi varlık olarak kabul ediliyor. Bu durumun ise birçok anlamı var. Her şeyden önce birçok kripto paranın kullanım alanını yansıtmayan bu uygulama, özellikle de bir alışveriş aracı olmak üzere tasarlanan stablecoin’ler için geçerli değil.

2. Çeşitlendirme ve fiyatlar

Kripto paralar, coin’ler, token’lar ve genel olarak tüm varlıklar neredeyse her gün artış gösteriyor. Piyasalarda yeni yer almaya başlayan tüm varlıklar, kripto alanını yatırımcılar için çekici kılan özelliklere sahip olmasa da piyasalar genişlemeye devam ediyor. Peki bu durum Bitcoin ve Ethereum’la neden bağlantılı? Kripto varlıkların giderek artan sayısına yönelik tartışmalar, yalnızca yatırım yapılabilen varlıkların sayısındaki artışla sınırlı değil.

borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Ethereum blockchain’inde yürütülen birçok uygulama bulunuyor: 

3. Platform ve varlıklar

Bitcoin ve Ethereum arasındaki rekabetin en önemli noktalarından biri de piyasaların en çok değer verdiği alanda olacak: Ekosistem karşısında, özel bir kripto varlık. Bunu biraz daha açacak olursak Apple gibi bir kurumun gerçek değerini ürettiği bir ürün değil, bu ürünlerin imkan tanıdığı network etkisi üretiyor. Genel kanı Apple gibi şirketlerin başarısının büyük bölümünün güçlü platformlarının sağladığı etkiden kaynaklandığı yönünde.

Kripto alanında da yakın zamanda Ethereum’da görülen rallinin uzun vadede ne anlama geldiği tartışılmaya başlanacak. Kripto paraların genelinde görülen volatilite de bir kenara konduğunda, kripto alanının daha kapsamlı sorulara cevap vermesi gerekecek. Farklı kripto paralarda fiyatların hangi seviyelere yerleşeceğini söylemek için oldukça erken olsa da, Ethereum blockchain’inde görülen uygulama ve inovasyonların kapsamı takdir edilmeli.

 

 

 

Ekonomi