Libya’dan Türkiye’ye ‘iş birliği’ teklifi

Libya Dışişleri Bakanı Leyla el-Menguş, resmi ziyaret için başkent Trablus’ta bulunan Türk mevkidaşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

“Türkiye’ye teşekkür ediyoruz”

Türkiye’nin son süreç boyunca Libyalıların yanında durduğuna ve istisnai bir destek verdiğine dikkati çeken Menguş, “Tüm zorluklara rağmen bu sürede büyükelçiliğini açık tutması, Libya vatandaşlarına konsolosluk hizmetlerine devam etmesi ve Libya ile Türkiye arasında uçuşların sürmesi nedeniyle Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

Menguş, aynı şekilde COVID-19 ile mücadelede Türkiye’nin yakın zamanda Libya’ya yardım kargoları gönderdiğini hatırlatarak, pandemiyle mücadelede desteği için de Türkiye’ye teşekkür etti.

Libyalı bakan, Türk Hava Yolları’ndan (THY) uzman bir teknik ekibin 6 Mayıs’ta Libya’ya geleceğini ve seferlerin yeniden başlaması için incelemelerde bulunacağını söyledi.

“Savaşın durdurulması ve ateşkesin sağlanmasında Türkiye’nin katkısının önemini vurguluyoruz” diyen Menguş, Berlin Konferansı’ndan çıkan sonuçlar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının tümünün uygulanması için karşılıklı dayanışma çağrısı yaptı.

“Türkiye’ye iş birliği çağrısı yapıyoruz”

Menguş, şöyle devam etti:

Menguş ayrıca, “Türkiye ile aramızdaki nitelikli ekonomik ilişkilerimizi iki ülkenin meşru çıkarları bağlamında geliştirme isteğimizi vurguluyoruz” diye ekledi.

 

 

 

 

Ekonomi