Macron, ‘kınamak’ yerine ‘başsağlığı’ diledi

Macron, ‘kınamak’ yerine ‘başsağlığı’ diledi

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Macron’un Netanyahu ile telefonda görüştüğü belirtildi. Yapılan görüşmede Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İsrail’i kınamak yerine Netanyahu’ya başsağlığı dileklerinde bulunduğu belirtildi.

İSRAİL’E TAZİYELERİNİ SUNDU

“Macron, Hamas ve diğer terörist grupların üstlendiği ve bir kez daha şiddetle kınadığı silahlı saldırının kurbanları için kendisine taziyelerini sundu.” ifadesine yer verilen açıklamada, Fransa’nın, kuruluş yıl dönümünde İsrail’in güvenliğine ve uluslararası hukuk uyarınca meşru müdafaa hakkına sarsılmaz bağlılığını yinelediği aktarıldı.

Açıklamada, Macron’un barışa dönüşün aciliyetini vurguladığı ve Netanyahu’ya Gazze’deki sivil nüfusla ilgili endişelerini dile getirdiği ifade edildi.

Emmanuel Macron, dün de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüşmüş, bu görüşmede de İsrail’in operasyonlarını kınamamıştı.

ŞEHİT SAYISI 122’YE YÜKSELDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda, 10 Mayıs’tan bu yana şehit olanların sayısının 122’ye yükseldiği belirtilmişti.

Bakanlığın açıklamasında saldırılarda yaşamını yitirenlerin 31’inin çocuk, 20’sinin kadın olduğu, yaralı sayısının 900’e ulaştığı ifade edilmişti.

 

 

 

Ekonomi