Mayıs ayında borsadan kaçmak büyük hata

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Wall Street’in en ünlü stratejilerinden birisi olan Mayıs ayı satış dalgası bu yıl yatırımcılar tarafında rağbet görmedi. Borsa profesyonelleri tarihsel verilerde en güçlü altı aylık dönemin Kasım ayı ile Nisan ayı arası süreç olduğunu kabul ediyorlar. Ancak CNBC’nin haberine göre, Wall Street uzmanları aynı zamanda bu tarih aralığının yatırımcı planlarının şekillendirilmesi için gerekli bir faktör olmadığı konusunda da birleşiyorlar.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre Mayıs ayında satış pozisyonuna geçme stratejisi Wall Street çevrelerinde genel olarak bilinen bir nevi yatırımcı özlü sözü (Sell in May and go away) niteliği taşıyor.

Golub borsalarda Mayıs ve Ekim ayları arasındaki performansın genellikle zayıflık gösterdiğini ancak hisse senedi işlemleri için bu modele uymanın herhangi bir sebebi olduğunu söyledi. Baş stratejist, “Eğer her Mayıs ayı bir önceki yılla aynı olsaydı bu düşünce son derece makul olurdu” açıklamasında bulunarak geçen yılın Mayıs ayında borsalarda elde edilen muazzam getirileri örnek gösterdi.

Credit Suisse baş stratejisti, “Geçtiğimiz Mayıs ayı borsalar dipten sert bir yükseliş göstermişti” hatırlatmasında bulundu. Golub şimdiyse borsalardaki geri dönüşün tamamen değiştiğini ve ekonominin geçtiğimiz yılın pandemi etkilerinden kurtulmakta olduğunu belirtti. Baş stratejiste göre patlayan ekonomik aktiviteyle birlikte bilançolarda daha yüksek getiriler elde edilebilir.

Baş stratejist ikinci çeyrek getirilerinin çok daha güçlü olacağını ve bu bilanço rakamlarının Temmuz ayında yayınlanacağını söyledi.

Golub, “Ben Mayıs ayında satışa geçmiyorum ve kimseye de bunu tavsiye etmem. Bana kalırsa bu kadar iyi görünen bir piyasada yapabileceğiniz en büyük hata çok erken ayrılmak olacaktır. Çok erken piyasadan ayrılmaktansa biraz daha uzun kalmaya çalışmak daha iyi sonuç verecektir” dedi.

 

 

 

Ekonomi