Moderna CEO’su: Gelecek altı ayda yeni varyantlar görebiliriz

Moderna CEO’su: Gelecek altı ayda yeni varyantlar görebiliriz

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Moderna CEO’su Stephane Bancel Perşembe günü yaptığı açıklamalarda gelecek aylarda güney yarımkürenin sonbahar ve kış dönemine girmesiyle daha fazla Kovid-19 varyantının ortaya çıkacağını öngördüğünü belirtti.

Bancel Moderna’nın ilk çeyrek bilanço paylaşımının ardından yaptığı konuşmada virüsün tüm dünyaya yayıldığı bir ortamda insanların iki dozlu Kovid-19 aşısını mutlaka yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Güney Yarımküre ülkeleri arasında Afrika, Avustralya, Güney Amerika’nın büyük çoğunluğu ve Asya’nın bazı bölümleri bulunuyor. Bancel açıklamasında, “Bağışıklığı destekleyen aşılara ihtiyaç olduğuna inanıyor, virüsün hiçbir yere gitmediğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

CEO’nun yorumları, Moderna aşısının ilk olarak Güney Afrika ve Brezilya’da tanımlanan B.1.351 ve P.1 varyantlarına karşı umut verici bir bağışıklık tepkisi yarattığını duyurmasından bir gün sonra geldi. Söz konusu varyantlar o zamandan beri ABD de dahil olmak üzere birçok ülkeye yayılmıştı.

Borsagundem.com‘un derlediği bilgilere göre, Moderna’nın söz konusu varyantlara ilişkin denemeleri başlangıç niteliğinde olduğundan aşının yeni varyantlara karşı koruyucu olduğuna yenilik kesin bir yargı taşımıyor.

Moderna aşısı 4 hafta aralıkla 2 doz uygulanarak gerçekleştiriliyor. Pfizer-Biontech ve Johnson & Johnson (J&J) aşılarında olduğu gibi Moderna aşısı da Kovid karşısında son derece başarılı sonuçlar verdi. Ancak şirket yöneticileri ve yetkililer Kovid’e karşı bu güçlü korumanın zamanla azalmasını beklediklerini belirtiyorlar. Türkiye’de de uygulanan Pfizer aşısı iki doz olarak uygulanırken J&J aşısı tek dozda etknlik gösteriyor.

Perşembe günü açıklanan bilanço rakamlarında Moderna aşının başarısı sayesinde satışların üç aylık kârı arttırmaya yardımcı olduğunu açıkladı.

Hafta başında Moderna’nın rakibi Pfizer de aşıların satış beklentilerini arttırdığını açıklamıştı. Pfizer 2021 için 26 milyar dolarlık aşının satılmasını bekliyor.

 

 

 

Ekonomi