Navalny açlık grevinin ardından ilk kez görüntülendi!

Temyiz davasına video konferans yoluyla bağlanan Rus muhalifin zayıflığı dikkat çekti. “Ben ürkütücü bir iskeletim. En son 7. sınıftayken bu ağırlıktaydım” dedi.

Bununla birlikte, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in devlet başkanlığı şartlarını “sıfırlamasını” destekleyen bir İkinci Dünya Savaşı gazisini karaladığı için Şubat ayında 850 bin ruble (yaklaşık 94 bin Türk lirası) para cezasına çarptırılan Navalny, aleyhindeki davanın Ruslar arasındaki itibarına daha fazla zarar vermek için uydurulduğunu söyledi.

PUTİN’E ‘ÇIPLAK KRAL’ BENZETMESİ

Ardından Navalny, konuşmasında hükümeti “Rusları kölelere dönüştürmekle” suçladı ve Putin’i Hans Christian Andersen’in “İmparatorun Yeni Giysileri” adlı eserine atıfta bulunarak “çıplak kral” olarak nitelendirdi.

Navalny, “Sayın Yargıç, kralınızın çıplak olduğunu ve buna karşı tepki gösteren tek bir çocuk olmadığını, milyonlarca insanın bunun hakkında bağırdığını söylemek istiyorum. Onun sonuçsuz yönetiminin yirmi yılı şu sonuca yol açtı: Kulaklarının üzerine bir taç taktı, trilyonlarca rubleyi ziyan ettik ve ülkemiz yoksulluğa sürüklenmeye devam ediyor” dedi.

“TOPLU TUTUKLAMALAR BEKLENİYOR”

Öte yandan duruşma, hükümetin Navalny ve destekçilerinin kurduğu ve Rus hükümetinin yolsuzluğunu araştıran “Yolsuzlukla Mücadele Vakfı”nı aşırılık yanlısı bir örgüt olarak adlandırılmasının ardından geldi. Rus makamlar, vakfı desteklemeye devam edenler için ağır hapis cezaları tehdidinde bulunuyor.

Yeni suçlamalar, Navalny ve takipçilerinin, siyasi örgütleri dağıldığı için muhtemelen hapis cezasına çarptırılmaya devam edeceklerini gösteriyor. Navalny’nin yardımcısı Leonid Volkov, 35’ten fazla bölge genel merkezinin faaliyetlerinin durdurulduğunu belirterek, El Kaide gibi gruplara da uygulanan aşırılık tanımının “toplu tutuklamalara” yol açacağını beklediğini söyledi.

Bununla birlikte duruşmaya Navalny’nin eşi de katıldı. Yulia Navalnaya, eşinin Vladimir bölgesindeki bir hapishanede tıbbi bakımını protesto etmek için ilan ettiği açlık grevinin ardından yavaş yavaş normal beslenme rutinine döndüğünün ve günde 450 kalori yemesine izin verildiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Navalny, Almanya’da olduğu sırada adli kontrol şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle 2,5 yıl hapse mahkum edilmişti. 20 Ağustos 2020’de Tomsk şehrinden Moskova’ya dönüşünde zehirlendiği iddiasıyla özel bir uçakla Berlin’deki Charite Hastanesi’ne nakledilen Navalny, burada tedavi görerek iyileşmişti.

“Putin’in talimatıyla Rus istihbaratı tarafından zehirlendiği” iddiasını öne süren Navalny, Moskova’ya dönüşünde havalimanında pasaport kontrolünde iken gözaltına alınmıştı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Ülkenin dört bir yanında Navalny’nin serbest bırakılması için protestolar ise halen devam ediyor.

 

 

Ekonomi