Net kar hissede pozitif bir hava yaratabilir

Net kar hissede pozitif bir hava yaratabilir

Ülker Bisküvi 1.çeyrek finansal sonuç değerlendirmesinde kurumlar hedef fiyat ve önerilerini korudu.

Yapı Kredi Yatırım, Ülker için 29,10 TL hedef fiyatını ve ‘al’  tavsiyesini korudu

Yapı Kredi Yatırım’ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

“ULKER – 1Ç21 Finansal Sonuçlar: Kur farkı gelirleri net karda pozitif sürpriz yarattı

Ülker 1Ç21’de 479 milyon TL net kar açıkladı. Bu rakam bizim beklentimiz olan 361 milyon TL’nin ve piyasa beklentisi olan 335 milyon TL’nin bir hayli üzerinde gerçekleşti. Genelde faaliyet performansında önemli bir sapma olmazken özellikle 1,2 milyar TL olarak gerçekleşen kur farkı gelirleri bizim beklentimizin bir hayli üzerindeydi ve sapmanın ana nedeni oldu. Net karda bizim tahminlerimizden sapma çeyreklik bazda %130 oranında artan döviz uzun pozisyon nedeniyle tahminlerimizin çok üstünde yazılan kur farkı gelirleri oldu. Ayrıca şirketin menkul kıymet portföyü de yine muhtemelen kurun da önemli bir katkısıyla çeyreklik bazda 3,6 milyar TL’den 5,6 milyar TL’ye yükseldi.

Özet Görüşümüz

Genelde faaliyet dışı kalemlerden kaynaklansa da beklentileri aşan net kar rakamı hissede pozitif bir reaksiyon hava yaratabilir. Bunun yanı sıra hisse için orta vadede de 29,1 TL olan hedef fiyatımızın %29 gibi bir getiri potansiyeline işaret etmesi nedeniyle olumlu görüşümüzü ve AL önerimizi koruyoruz.”

İş Yatırım, Ülker için 29,50 TL hedef fiyat ile ‘al’ tavsiyesini yineledi.

İş Yatırım’ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

“Kapanış (TL) : 22.54 – Hedef Fiyat (TL) : 29,5 – Piyasa Deg.(TL) : 7709 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 9.7

ULKER TI Equity- Öneri: AL Get.Pot.%: 30.88

Net kar beklentileri aştı: Ülker 1Ç21’de 479mn TL net kar açıkladı (1Ç20: 98mn TL zarar). Piyasa beklentisi 335mn TL’nin oldukça üzerinde gerçekleşti. Net kardaki pozitif sapma beklentilerden hafif iyi gelen operasyonel kar ve büyük ölçüde finansal gelirlerden kaynaklandı.

Net karın beklentileri aşması nedeniyle piyasanın sonuçlara olumlu tepki vereceğini düşünüyoruz.

Zayıf Türkiye hacmi ve marj daralmasına rağmen operasyonel kar beklentilerin hafif üzerinde: Şirket’in satışları 2.69 milyar TL gerçekleşirken piyasa beklentisi 2.65 milyar TL’ye paralel gerçekleşti. Uluslararası operasyonların çevrim farkı katkısına rağmen ciro büyümesi %13,2 gibi sınır bir seviyede kaldı. Türkiye hacimlerindeki %13,5’lik daralma önemli bir rol oynarken, uluslararası operasyonlardaki %1,5’luk hacim büyümesi olumsuz etkiyi hafif telafi etti. Ülker’in FAVÖK’ü yıllık bazda %10,2 artış ile 458mn TL’ye yükselirken piyasa beklentisi 445mn TL’nin hafif üzerinde gerçekleşti.

FAVÖK marjı güçlü baz etkisi, Türkiye’de pazarın geleneksel pazardan modern pazara kayması ve ham madde maliyetlerinde artış nedeniyle yıllık bazda 50 baz puan daralarak %17’ye geriledi.

Grup içi borçlanma: Yıldız Holding’e verilen 1,7 milyar TL’lik borç 1Ç21 itibariyle kur etkisi nedeniyle 1.9milyar TL’ye yükseldi.

AL tavsiyemizi yineliyoruz: Hisse Bloomberg tahminlerine göre 6.5x 2021T F/K ve 4.8x FD/FAVÖK çarpanları ile işlem görüyor. Yıldız Holding’den olası varlık alımı ve Holding’e verilen yüksek miktarlı borç çarpanların baskılanmasına neden olduğunu düşünüyoruz. Hedef değerimiz 29.50 TL’ye %31 getiri sunan hisse için AL tavsiyemizi yineliyoruz. Ancak hedef değerimiz olası bir satın almanın etkilerini içermediğini hatırlatmak isteriz.”

Ak Yatırım Ülker 1.çeyrek finansal sonuç değerlendirmesinde ne karın beklentilerin üzerinde gerçekleştiği belirtiliyor. Ülker için 30,0TL fiyat hedefiyle  “Endeksin Üzerinde Getiri” önerisini korudu.

Ak Yatırım Araştırma Bölümü tarafından hazırlanan analizin tamamı şu şekilde:

“Finansal yatırımlardan gelen yeniden değerleme farkı 1Ç21 net kar rakamını beklentilerimizin üzerine taşıdı Ülker 1Ç21’de beklentilerin üzerinde, 479mn TL net kar açıkladı. (Ak Yatırım: 350mn TL Piyasa: 335mn TL). Tahminlerimizde görülen sapmanın temel sebebi şirketin finansal yatırımlarından 103mn TL yeniden değerleme kazancı elde etmesi oldu. Operasyonel sonuçlar ise beklentilere paralel gerçekleşti. Ülker, nakit varlıklarının 5,6 milyar TL’lik kısmını kısa vadeli yatırım fonlarında (içeriği bilinmiyor) değerlendiriyor.

Şirket, uzun süredir olası bir satın almada kullanmak için yüksek miktarda nakit pozisyonu taşıyor ve Ekim 2020’de 5 yıl vadeli, 650 milyar ABD doları tutarında Eurobond ihracı gerçekleştirdi. Satın alma için olası adaylar i) “Önem Gıda (Yıldız Holding’e ait hammadde tedariki ve işleme şirketi) ve ii)” Horizon” ve “Pasific” (Yıldız Holding’e ait dağıtım ve satış şirketleri).  Bu üç şirketin de Ülker ile ticari ilişkili taraf işlemi bulunuyor.  ? 1Ç21 satış gelirleri yıllık bazda %13 artışla tahminlere paralel gerçekleşti (Ak Yatırım: TL 2,63 milyar Piyasa: 2,64 milyar TL). Konsolide satış hacimleri,  yüksek baz etkisi ve Türkiye’de kapanma önlemleri nedeniyle yıllık bazda %,8,8 geriledi (Türkiye: -13,5% ve Yurtdışı: +1,5%). Türkiye’de ton başı fiyatlarda yıllık yaklaşık %27’lik artış ve yurtdışı faaliyetlerindeki kur dönüşüm etkisi satış büyümesini destekledi. ? 1Ç21 FAVÖK beklentilere büyük ölçüde paralel, yıllık bazda %10 artışla 458mn TL gerçekleşti (Ak Yatırım: 447mn TL Piyasa: 445mn TL). FAVÖK marjı Türkiye’deki tarafında zayıflayan karlılık nedeniyle 0,5 puan daralarak %17,0 seviyesinde gerçekleşti.    ? Ülker’in, Yıldız Holding’den olan ticari olmayan alacakları 1,7 milyar TL’den, 1,9 milyar TL’ye yükseldi.  Bu artışta dolar kuru etkili oldu. Şirketin alacağı 232mn dolar seviyesinde yatay kaldı. Hatırlanacağı üzere, Ülker, ana ortağı Yıldız Holding’e, 3Ç20’de 1,7 milyar TL kredi sağlamıştı.  ? Ülker Holding’den alacakları hariç bakıldığında 303 milyon TL net nakit pozisyonuna geçti (2020 net borç: 218mn TL).

Şirketin faaliyetlerinden elde ettiği nakit akışı, işletme sermayesi ihtiyacında görülen normalleşme sonrası (özellikle ticari borç günleri tarafında) yıllık bazda %503 artışla 468mn TL oldu. Güçlü nakit akışına ek olarak uzun döviz pozisyonundan gelen olumlu etki nakit pozisyonu artışında etkili oldu.     

Yorum ve değerleme: Sonuçlara piyasa tepkisinin i) güçlü nakit akışı ve ii) beklentilerin üzerinde gelen net kar nedeniyle hafif olumlu olmasını bekliyoruz. Ülker için 30,0TL fiyat hedefiyle  “Endeksin Üzerinde Getiri” önerimizi koruyoruz. Şirket bugün TR saatiyle 17.00’da bir telekonferans gerçekleştirecek. Ülker için mevcut değerlememiz herhangi bir satın alma etkisini değerlendirmeye almıyor.

Büyük ölçekli bir satın almanın, fiyat ve satın alınacak şirkete göre,  hedef fiyatımızda önemli değişiklik yapması olası. Şirket 2020 tahminlerimize göre 4,4x FD/FAVÖK ve 6,4x F/K çarpanlarıyla işlem görüyor.”

 

 

Ekonomi