Paralimpik Atlet Hayatına Son Verdi!

Paralimpik Atlet Hayatına Son Verdi!

Vervoort, zamanı gelince ötenazi için kağıtları imzalayacağını ve hayatını sonlandırmaya karar verdiğini söylemişti. Geçtiğimiz Salı günü o gün gelmişti ve yetenekli sporcunun ölümü, Belçika’daki Diest bölgesinde gerçekleşti.

Paralimpik atlet 40 yaşında ve 2012 Londro Paralimpik Oyunları’nda tekerlekli sandalye yarışında altın ve gümüş madalya megapari giriş kazanan başarılı da bir sporcuydu bununla beraber üç yıl önceki Rio Paralimpik Oyunları’nda da iki madalya daha almıştı.

Vervoort, Rio Paralimpik Oyunları sırasında vermiş olduğu samini röportajında, aralıksız ve tedavisi olmayan bir acıyla, dejeneratif omurilik hastalığı ile yaşamayı tanımlamıştı. Bazı geceler o yoğun acıları sebebiyle hiç uyuyamadığını yalnızca on dakika uyuduğunu ve diğerlerinin onu yalnızca izlemelerine neden olan şiddetli acılarından bahsediyor ve sporun onu nasıl hayatta tuttuğundan bahsediyordu.

2016 yılındaki röportajında ise “Benim vücudum için çok zor!” diyordu Vervoort. “Her antrenman esnasında acı çekiyorum. Her yarış için sıkı antrenman yapıyorum. Ancak antrenman yapmak, bu aleti sürmek ve yarışmalara katılmak bana bir ilaç gibi geliyor. Çok zorluyorum, korkularımı ve her şeyi ardımda bırakmak için kelimenin tam anlamıyla kendimi çok zorluyorum.” diyerek acılı günlerinden böyle bahsetmişti.

Vervoort, Belçika’da henüz yasal olan ötenaziyi seçebilme hakkının güçlü bir şekilde savunucusuydu ve yanlış bulmuyordu. Ona göre tıpkı antrenman yapmak gibi, ötenazi hakkına sahip olmanın da kontrolü ve kendi hayatı hakkında söz sahibi olma şansını veriyordu.

Bu konuda tam olarak şöyle ifadeler kullanan Vervoort: “Gerçekten korkuyorum. Ancak bu ötenazi belgeleri zihnimi rahatlatıyor. Çünkü biliyorum ki o noktaya geldiğimde, bu belgelere sahibim. Eğer sahip olmasaydım, şimdiye kadar intihar etmiş olurdum diye düşünüyorum. İnanıyorum ki bir ülkede ötenazi hakkı olursa oradaki intihar sayısı da düşecektir. Herkesin bunun intihar olmadığını ve insanın ömrünü uzattığını fark etmesini umuyorum.” demişti.

Vervoort, ayrıca 2014 yılında bir gün makarna yaparken bacaklarına kaynar su dökülmesiyle epilepsi nöbeti geçirmesine sebep olmueken başarılı sporcunun, bu nedenle dört ay hastanede kalması kaçınılmaz olmuştu.

Epilepsi nöbeti meydana gelmeden önce Zenn adlı Labrador cinsi sadık bir köpek Vervoort’un dibinden ayrılmamaya başlamış ve onu patisiyle uyarmaya çalışmıştı. Zenn sadece o anda değil Vervoort’a çoraplarını çekmeceden çıkarması için yardım ediyor, alışverişten sonra eğer çok fazla eşya varsa onun poşetlerini taşıyordu. “Epilepsi krizi geçirmeden bir saat önce Zenn beni uyarıyordu.” diyor Vervoort. “Nasıl hissettiğini bilemiyorum.” şeklinde anlatıyordu.

Vervoort, herhangi bir zamanda ve herhangi bir kimse için gelebilecek ölüm gününü erteledeğini söylüyordu ve “Birkaç yıl öncesine göre ölüm hakkında daha farklı hissediyorum.” diyordu Vervoort. “Benim için ölüm, sizi ameliyat etmeleri gibi bir şey. Bir kere uyuyorsunuz ve asla uyanmıyorsunuz. Benim için ölüm huzurlu bir şey.” ifadelerini kullanıyordu.

Spor