Pentagon’dan İsrail’e katliam desteği sözü

Pentagon’dan İsrail’e katliam desteği sözü

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Hamas’ın İsrail’e düzenlediği roket saldırılarını kınadı.

Kirby, “İsrail’in roket saldırılarına karşı kendini savunma hakkı var ve desteğe hazırız” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de, İsrail’i kınamaktan kaçınarak, “İsrail’de devam eden şiddet olaylarını yakından takip ediyoruz. Son günlerde gördüğümüz şiddetli çatışmalar dahil, bölgedeki durumdan endişeliyiz” ifadesini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi İsrail saldırılarını ‘terör eylemi’ olarak nitelendirdi

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Ilhan Omar, İsrail’in Gazze’de sivillerin ölmesine yol açan hava saldırılarını “terör eylemi” olarak nitelendirdi ve bayram haftasında yapılan saldırıları kınamamanın “vicdansızlık” olduğunu belirtti.

Somali asıllı olan Omar, Twitter mesajında, “İsrail’in, Gazze’de sivillerin ölümüne yol açan hava saldırıları terör eylemidir.” ifadelerini kullandı.

Filistinlilerin korunmayı hak ettiğinin altını çizen Omar, “İsrail’in aksine Filistinli sivilleri korumak için Demir Kubbe gibi füze savunma programları yok. Bayram haftasında yapılan bu saldırıları kınamamak vicdansızlıktır.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu Lavrov Kudüs’ü konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Lavrov ile Çavuşoğlu, Filistinlilerin kendilerine ait Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çıkarılmasını kınadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Lavrov ile Çavuşoğlu telefon görüşmesinde Doğu Kudüs’teki durumu ele aldı, Filistin ile İsrail arasındaki ilişkilerin kötüleşmesi, Doğu Kudüs’te özellikle de Mescid-i Aksa bölgesinde gerilimin artmasından dolayı endişelerini dile getirdi.

Bu bağlamda Lavrov ile Çavuşoğlu, Filistinlilerin kendilerine ait Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çıkarılmasını kınadı, meselenin tüm taraflarına itidal ve Müslümanlar için kutsal olan ramazanda durumun kötüleşmesine yol açacak eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.

 

Ekonomi