Piyasalara en uygun strateji yatırım yapmak

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Borsalar Mayıs ayına iyimser bir havada başladı. CNBC’nin haberine göre piyasalarda küresel ekonomik toparlanmaların yol açtığı hareketli süreçte borsa uzmanları yatırımcıların hisse senetlerinde kalmaları yönünde tavsiye veriyor.

Yatırım danışmanlığı şirketi Bay Crast Partners’ın Baş Borsa Teknisyeni Jonathan Krinsky röportajında yatırımcıların beklentilerini düşürmesi gerektiğini belirtti:

“Tıpkı piyasa ile ekonominin aynı şeyler olmaması gibi hisse senetleriyle şirketler de aynı değildir. Eğer geçtiğimiz yılın Mart ayında borsaların dibe vurduğu döneme geri dönersek haberlerin ne kadar kötü olduğunu, kötü haberlerin ne kadar süre devam edeceğini hatırlarız. Ancak yine de hisse senetleri bunun yansımalarını gösterdi ve o noktadan yükseldi.

Finansal danışmanlık firması Cerity Partners’ın Ortağı Jim Lebenthal bu yılın yaz aylarında borsalarda yükselişleri tetikleyebilecek birkaç potansiyel olguya dikkat çekti:

“Geçtiğimiz hafta gerçekleşen fiyat hareketlerine gereken değeri vermek zorundayız. Açık bir şekilde iyi bir dönem değildi. Berbat bir düşüş de gerçekleşmedi. Ancak yatırımcıların canını sıkacak cinstendi. Piyasa hareketi teknoloji hisselerinden el edilen yüksek bilançoların sonrasında cesurcaydı. Şimdiyse önümüzdeki haftada birkaç sanayi ve enerji şirketinin bilançosu var. Bu bilançoların başarılı olacağını düşünüyorum ancak dürüst olmam gerekirse önemli bir piyasa hareketi beklemiyorum. Ancak bu onarılamaz bir durum da değil.

Bunu söylemekden nefret ediyor olabilirsiniz ama ABD Merkez Bankası Başkanı Jay Powell geçtiğimiz hafta ne kadar kesin konuşsa da ben hala piyasaların ona inanmadığını düşünüyorum. Eğer Powell teşvikleri sınırlandırmaya başlayacaksa yaz aylarının bunu yapmak için doğru zaman olduğunu düşünüyorum. Bir diğer deyişle eğer Powell böyle bir önlem almazsa borsalar biraz daha desteklenecektir.”

Sermaye yönetimi firması Short Hills Capital Partners’ın Baş Yatırım Sorumlusu Steve Weiss borsaların kaydedilen kazançları özümseme dönemine girebileceği konusunda uyardı:

“(Omega Avisors’ın milyarder CEO’su) Lee Cooperman, Warren Buffett, Charlie Munger gibi isimlerin hepsi enflasyonun yükseleceğini söylüyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ve ekibi dışında kimse geçici bir enflasyon beklemiyor ve bana kalırsa asıl sorun bu.

Şimdilik ekonomik veriler açısından bakıldığında ortalama seviyelerde rakamlara ulaştık. Ancak Cuma günü istihdam rakamlarına baktığımızda büyük sayılarla karşılaşacağız. Şimdilik genel kabul için 1 milyon rakamı esas alınıyor. Bu rakamın çok daha fazlasını veya çok daha azını görürsek öyle ya da böyle yeni bir eylem planıyla karşılaşabiliriz. Ancak diğer ülkelerin, şirketlerin ve bağımsız yatırımcıların 10 yıllık ABD Hazinesi tahvillerine olan doyumsuz iştahı devam ettikçe, tahvillerin getiri bazında kontrol altında kalması halinde borsaların onayını alacaktır ve borsalar yükselişini sürdürecektir. Ancak ticaretin yavaşlamasını görebilirsiniz.”

Borsagundem.com’un derlemelerine göre, yatırım danışmanlığı firması Pivotal Advisors’ın Kurucu CEO’su Tiffany McGhee Mayıs ayında iki sebepten dolayı hisse satın alacağını belirtiyor:

“Yatırımcı reaksiyonlarına dikkat etmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Sadece iyi haberlerin değil bu haberlere yatırımcıların nasıl baktığını ve nasıl cevap verdiğini irdelemek gerekiyor. Bu nedenle ben Mayıs ayında satış yapmayıp aksine alım yapacağım ve göz önünde bulundurduğum iki nokta var.

 

 

 

 

Ekonomi