Piyasalarda risk iştahının korunması bekleniyor

Piyasalarda risk iştahının korunması bekleniyor

Güne pozitif seyirle başlayan BİST100 endeksi gün ortasında sert dalgalansa da haftayı 1,441 seviyesinden kapatmayı başardı. İşlem hacmi son 1 ayın en yüksek seviyesinde, 26.8 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 55 hisse değer kazandı, 41 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.25 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise pozitif seyir izleniyor.

Geçtiğimiz haftaya negatif başlayan ABD hisse endeksleri haftanın ikinci yarısında toparlandı ve rekor tazeledi. Dow Jones ve S&P500 endekslerinde yıl başından bu yana getiri %13’e geldi. Enflasyon ve ekonomik ısınma tartışmalarının yoğunlaştığı haftanın son işlem gününde açıklanan tarım dışı istihdam verisi, bu tartışmaların az da olsa ertelenmesini sağladı. Beklentilerin oldukça altında kalan tarım dışı istihdam verisiyle beraber tahvil faizinde gerileme, hisse endekslerinde ise yükseliş izledik. Asya ve Avrupa piyasalarında da benzer hareket görülüyor. Öte yandan emtia rallisi sürüyor. Bakır, kereste, tahıl ve petrol fiyatlarında yükseliş devam ederken, bakır fiyatları tarihi zirveye yükseldi. Bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verisi bu açıdan da önemli olacak. Bugün veri akışı sakin, piyasalarda risk iştahının korunmasını bekliyoruz.

BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli dip formasyonunu yukarı test eden endekste olumlu beklentimizi koruyoruz. Bu aşamada 1,425-1,410 ilk destek seviyeleri iken 1,445 üzerinde hareketin ivme kazanabileceğini düşünüyoruz. Sektörel tercihlerimizi kısa vadede; petrokimya, havacılık, madencilik ve telekomünikasyon şeklinde değiştiriyoruz. Endekste 1,410 altına gelinmedikçe 1,480-1,500 bandını kısa vadeli hedef olarak koruyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

Hazine nakit dengesi nisan ayında 13,3 mlr TL açık verdi.

 

 

 

Ekonomi