Ray Dalio: Kripto paraların en büyük riski başarıları

Ray Dalio: Kripto paraların en büyük riski başarıları

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünyanın en büyük riskli fon şirketi Bridgewater Associates’in milyarder kurucusu Ray Dalio kripto varlıklar için iyimser konuştu. Dalio kripto paraların ABD Merkez Bankası’nın kolay para politikasından desteklendiğini söyledi.

Finans dünyasının önde gelen figürlerinden olan Dalio kripto paralardaki boğa piyasasını destekler nitelikte konuştu. Milyarder yatırımcı kripto paranın dijital takas mekanizması olarak merkezi olmayan finans (DeFi) sistemi için yol açtığına dikkat çekti.

DeFi uygulamaları ve hizmetleri bir aracı olmaksızın kripto varlılarla ödeme, kredi ve ticaret gibi işlemlerin yapılmasını sağlıyor. Söz konusu uygulama ve hizmetler geleneksel finans piyasaları için olası bir tehdit olarak görülüyor. Bununla birlikte söz konusu işlemler küresel borsalarda alım satım yapma ve kredi verme gibi işlemlerin geliştirilmesi için daha kolay bir uygulama olarak da görülüyor.

ABD St. Louis Merkez Bankası’nın internet sitesinde yayınlanan bir araştırma raporunda DeFi’nin güvenlikle ilgili bazı sorunları olduğu ancak bu sorunların ele alınması halinde finans endüstrisini sarsabileceği belirtildi.

Dalio bir değer deposu olarak kripto paraların ilgi çekici olduğunu ve kendisi gibi yatırımcılar için önemli olabileceğini vurguladı.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre riskli fon yatırımcısının yorumları dünyanın en değerli kripto para birimi Bitcoin’in 55 bin dolar seviyesinde işlem gördüğü ve en popüler ikinci kripto para birimi Ether’in 4 bin dolar seviyesini aştığı sırada geldi. Bununla birlikte Dogecoin gibi daha spekülatif dijital varlıkların yükselişi kripto paraların bir balon piyasası içerisinde olup olmadığı yönünde soru işaretlerine neden oluyor.

Milyarder yatırımcı Dalio röportajında borsalarda bol miktarda balon piyasası işaret olduğunu ve bunun piyasalardaki çok fazla paradan kaynaklandığını belirtti. Dalio, ABD Merkez Bankası’nın pandeminin başından bu yana uyguladığı kolay para politikasının etkilerine işaret ediyor.

 

 

 

Ekonomi